Isparta'daki uçak kazası davasında karar

Isparta'daki uçak kazası davasında karar
Isparta'daki uçak kazası davasında karar
- 2007 yılında meydana gelen ve 57 kişinin ölümüyle sonuçlanan uçak kazasıyla ilgili dava, 29'uncu duruşmada sonuçlandı - Sanıklardan 8'sine 11 yıl 8 ay ile 1 yıl 8 ay arasında değişen hapis cezası verildi

ISPARTA (AA) - Isparta'da 2007 yılında meydana gelen ve 57 kişinin ölümüyle sonuçlanan uçak kazasıyla dava sonuçlandı.

Isparta Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya tutuksuz yargılanan dönemin Sivil Havacılık Genel Müdürü Ali Arıduru, Genel Müdür Yardımcısı Oktay Erdağı, World Focus Havayolları teknisyeni Fikri Zafer Dinçer ile sanık ve müşteki avukatları, müştekilerin yakınları katıldı.

Sanıklardan Zeynel Gündoğ ve Aydın Kızıltan, müdafi Ali İrfan Ataş'ın verdiği ek savunmada müdafiler hakkında öne sürülen suçları kabul  etmediklerini belirterek, kazanın pilotaj hatasından kaynaklandığını savundu. Bu sırada müşteki yakınlarından biri, "Bunları 7 yıldır dinliyoruz" diyerek Ataş'a tepki gösterdi. 

 Arıduru'nun avukatı Selçuk Aşçı, uçağın bilinen bir arızasının bulunmadığını, bu nedenle Arıduru'ya ceza verilmesinin mümkün olmadığını söyledi. Kazanın pilotaj hatasından kaynaklandığını öne süren Aşçı, soyut iddialar üzerinden müvekkilinin suçlandığını iddia etti. 

Duruşmada söz alan müşteki avukatı Şehnaz Yüzer de sanık avukatlarının savunmalarının, pilotların intihar için uçağı seçtiği anlamına geldiğini, bunun doğru olmadığını kaydetti. 

Mahkemece son sözleri sorulan Arıduru, uçağın uçmaya engel olacak bir bulguya rastlamadıklarını, böyle olunca da uçağı durdurma gibi bir yetkilerinin olmadığını belirtti. 

Kendilerinin yapılması gereken denetimleri yaptıklarını anlatan Arıduru, "Teknik sorun yok. Kaza, pilotların yanlış koordinat izlemeleri yüzünden olmuştur" dedi. 

Sanık Erdağı ise kaza kırım raporlarında kazanın pilotaj hatasından kaynaklandığının belirlendiğini, kendilerinin bu süreçte yıpratılmak istendiğini ifade etti. 

Sanık Dinçer de suçsuz olduğunu savunarak, beraatini istedi. 

- 8 sanığa ceza

Savunmalarının ardından duruşmaya yaklaşık 2 saat ara veren mahkeme heyeti, değerlendirmelerin ardından kararını açıkladı. 

Buna göre, "Taksirle birden fazla kişinin ölümüne sebebiyet verme" suçundan Dünyaya Bakış Hava Taşımacılığı AŞ ortağı Yavuz Çizmeci, firmanın genel müdürü Aydın Kızıltan ve firmanın eğitim müdürü İsmail Taşdelen 14'er yıl, firmanın bakım müdürü Fikri Zafer Dinçer de 7 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Sanıkların geçmişini dikkate alan heyet, Çizmeci, Taşdelen ve Kızıltan'ın cezalarını 11 yıl 8'er ay, Dinçer'in cezası ise 5 yıl 10 aya indirdi.

Uçağın kaptan pilotları Vedat Örs ve Recep Değirmencioğlu'na "Yalan tanıklık" suçundan önce 3'er yıl hapis cezası veren mahkeme heyeti, daha sonra bunu 2 yıl 6 aya indirdi. 

Arıduru ile Erdağı'na da "Görevi kötüye kullanma" suçundan 2'şer yıl hapis cezası veren mahkeme heyeti, ardından bunu da 1 yıl 8 aya indirdi. Arıduru ve Erdağı, "Taksirle birden fazla kişinin ölümüne sebebiyet verme" suçlamasından ise beraat etti. 

Sanıklardan Zeynel Gündoğ, Mehmet Şerif Erbilgin, Reşat Atalay, Şahin Tufan, Yavuz Yaşar, Sinan Sevinç, Necati Küçük, Fevzi Yavuz, Faruk Çağımnı, Hilmi Tülemen, Atlasjet Sahibi Ali Murat Ersoy, kazanın olduğu tarihte Atlasjet Genel Müdürü olan Tuncay Mustafa Doğaner hakkında ise heyet, beraat kararı verdi. 

Mahkeme heyeti, ayrıca sanıklar Çizmeci, Kızıltan, Taşdelen ve Dinçer hakkında 3 yıl boyunca yurt dışına çıkma yasağı getirdi. 

- Olayın geçmişi

İstanbul 'dan Isparta'ya gelen Atlasjet Havacılık AŞ yolcularını taşıyan Dünyaya Bakış (World Focus) Hava Taşımacılığı AŞ şirketine ait yolcu uçağı 30 Kasım 2007'de Isparta'nın Keçiborlu ilçesi yakınlarındaki Türbetepe mevkisinde düşmüş, kazada 7'si mürettebat 57 kişi ölmüştü.