Kadınların yüzü "KADEM"le güldü

Kadınların yüzü "KADEM"le güldü
Kadınların yüzü "KADEM"le güldü
- Yenişarbademli ilçesinde kaymakamlıkça başlatılan "KADEM Projesi" kapsamında 110 kadın bir yandan sosyalleşirken diğer taraftan maddi gelir elde ediyor

ISPARTA (AA) -  Isparta'nın en çok göç veren ilçesi konumunda olan Yenişarbademli'de kaymakamlıkça başlatılan KADEM ( Kadın Destek Merkezi) Projesi kapsamında 110 kadın bir yandan sosyalleşirken diğer taraftan maddi gelir elde ediyor. 

Yenişarbademli Kaymakamı İhsan Erdurucan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Isparta'nın doğusunda yer alan 2 bin 400 nüfuslu ilçenin sürekli göç verir durumda olduğunu söyledi.

Bunun en önemli nedeninin istihdam sorunu olduğunu belirten Erdurucan, göçün önüne geçmek amacıyla genellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu  bölgelerinde uygulanan KADEM projesini hayata geçirmeye karar verdiklerini kaydetti. 

Kendisinin ve eşinin projeyi anlatmak için ev ev dolaştıklarını ve kadınlarla görüştüklerini anlatan Erdurucan , kadınların desteği sonucunda 5 ay önce, atıl durumda bulunan bir binada yapılan düzenleme çalışmasıyla ilk merkezi açtıklarını söyledi. 

110 kadını el becerilerine göre gruplara ayırdıklarını ve 3 farklı merkezde ahşap el işleri, ahşap oymacılık, ahşap boyama, telkari işleri, boncuk işleme gibi faaliyetleri gerçekleştirdiklerini ifade eden Erdurucan, şimdi ise kadınların 2 ton erişte siparişini yetiştirmeye çalıştıklarını anlattı. 

Ürünlerin satışının düzenlenen sergilerle yapıldığını dile getiren Erdurucan, son 2 ayda 3 farklı sergi yaptıklarını, dördüncüsünü de Konya'da gerçekleştireceklerini dile getirdi. 

Kadınların durumundan çok memnun olduğunu, bir yandan sosyal bir ortamda bulunurken diğer taraftan gelir elde ettiklerine dikkati çeken Kaymakam Erdurucan, "Evlerinde kaldıkları süre boyunca, sürekli televizyon izliyor, can sıkıntısı yaşıyorlardı. Bizim amaçlarımızdan biri de soysal yönden, psikolojik yönden rahatlamalarını sağlamaktı" diye konuştu.