Madalyalarına yarım asır sonra kavuştular

Madalyalarına yarım asır sonra kavuştular
Madalyalarına yarım asır sonra kavuştular
- Isparta'da 21 Kore gazisi ve yakınına, madalyaları törenle verildi - Güney Kore'nin Ankara Büyükelçiliği Savunma Ateşesi Albay Han: - "Buradaki Kore gazilerimiz ve aileleri benim akrabam, dedem, babam, amcam, teyzem, kardeşim gibi. İlk defa burayı görüyorum ama memleketteyim gibi hissediyorum"

ISPARTA (AA) - Isparta'da 21 Kore gazisi ve yakını, madalyalarına yarım asır sonra kavuştu.

Isparta Orduevi'nde düzenlenen törende, gazilere ve yakınlarına Türkçe hitap eden Güney Kore'nin  Ankara Büyükelçiliği Savunma Ateşesi Albay Jooseong Han, Kore ve Türkiye 'nin coğrafi olarak birbirinden uzak olmasına rağmen kardeş iki ülke olduğunu söyledi. 

Isparta'da görev yapan tümen komutanı ile Kara Harp Okulu'nda birlikte okuduklarını, aynı lojmanda kaldıklarını dile getiren Han, "Komutanımızla 7 yıl aradan sonra tekrar birlikteyiz. Bu kardeşlik değil mi" diye sordu. 

İlk defa geldiği Isparta'da hiç yabancılık çekmediğini belirten Han, nedeninin kentteki "kardeşim" dediği insanlar olduğunu vurguladı. 

"Buradaki Kore gazilerimiz ve aileleri benim akrabam, dedem, babam, amcam, teyzem, kardeşim gibi" diyen Han, şöyle konuştu: 

"İlk defa burayı görüyorum ama memleketteyim gibi hissediyorum. Sizler 60 sene önce Kore Savaşı'na kardeş olarak katıldınız ve savaştınız. Komünistlerden bizi kurtardınız. Savaşa Birlemiş Milletler'den 16 ülke katıldı. Onlardan en kahraman ve cesuru Türk askeriydi. Bunu herkes biliyor. Kore halkı Türk askerlerini kalbinde kahraman olarak hatırlıyor." 

Hayatta kalan gazilere ve yakınlarına teşekkür eden Han, şehit olan gazileri de andı. 

Konuşmanın ardından Han, Kore Savaşı'na katılan 21 gaziye ve yakınlarına gazilik madalyasını verdi. Han'ın madalya verdikten sonra gazilerin elini öpmesi, salonda duygulu anların yaşamasına neden oldu. 

Törende, ayrıca 7 Kore gazisi torununa eğitim süresi boyunca burs bağlanacağı belirtildi.