Onları işaret diline duydukları "sevgi" bir araya getirdi

Onları işaret diline duydukları "sevgi" bir araya getirdi
Onları işaret diline duydukları "sevgi" bir araya getirdi
- Isparta'da toplumdaki işitme engellileri daha iyi anlamak, onların sosyal hayattaki dezavantajlarını azaltmak isteyen bir grup, İşaret Dilini Sevenler Derneği'ni kurdu - İşaret Dilini Sevenler Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Çoymak: - "Derneğe katılmak için bu dille doğmak zorunda değilsiniz ya da bu dilin konuşulduğu bir aile içinde de olmak zorunda değilsiniz"

ISPARTA (AA) - Isparta'da toplumdaki işitme engellileri daha iyi anlamak, onların sosyal hayattaki dezavantajlarını azaltmak isteyen bir grup, İşaret Dilini Sevenler Derneği'ni kurdu. 

İşaret Dilini Sevenler Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Çoymak, gazetecilere yaptığı açıklamada, Süleyman Demirel Üniversitesinde yürütülen Engelsiz Kampüs Projesi kapsamında tesadüfen Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü'nde görevli işaret dili tercümanı Melike Aydın ile tanıştıklarını, Aydın'dan kendisine işaret dilini öğretmesini istediğini söyledi.

Aydın'ın bunu kabul etmesiyle konudan üniversitedeki arkadaşlarına da bahsettiğini ifade eden Çoymak, hem üniversitedeki arkadaşlarının hem de işitme engelli arkadaşlarının desteğiyle İşaret Dilini Sevenler Derneği'ni kurduklarını kaydetti.

İşitme engelliler için birçok dernek ve  eğitim programları olduğuna değinen Çoymak, "Bu derneğe katılmak için bu dille doğmak zorunda değilsiniz ya da bu dilin konuşulduğu bir aile içinde de olmak zorunda değilsiniz. İşitme engelli olmak zorunda değilsiniz" dedi.

Dernek içinde engelli tanımını biraz değiştirdiklerine değinen Çoymak, şöyle konuştu:

"İşitme engelliler için çok şey yapılabilir. Onların toplumda görünürlüğünü sağlarız, onlara bir şeyler katabiliriz diye düşündüm. Ancak daha sonra bu düşüncelerimden utandım. Onlarla hayatı paylaştıkça onlardan kazanacağım çok şey olduğunu, bu dili bilmeyerek aslında kendimin de engelli olduğunu anladım. Bizim zihnimizde kurduğumuz engeller var. Ben bu dernekte kendi engellerimin farkına vardım. Karşılıklı engelleri ortadan kaldırmak için kurulmuş bir dernek olduğunu söyleyebilirim."

Çoymak, üniversitedeki akademisyenler ve idari görevlilerin katıldığı derslerde işaret dili aldıklarını, 120 saatlik eğitimin ardından işaret dilinin temelinin kazanılabildiğini anlattı.

Başkanlığını Ali Özev'in yaptığı derneğin 50 üyesi bulunuyor. Henüz binası olmayan dernekte üyeler, çalışmalarını üniversitedeki bir derslikte sürdürüyor.

Derneğin hedefleri arasında eğitim bilimlerinde işitme engellilerin Türkçe okuma yazma yapabilecekleri bir dersin konulması, KOSGEB, İŞKUR ve Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı'nın (BAKA) desteğiyle işitme engellilere istiham yaratmaya yönelik çalışmaların yapılması yer alıyor.