Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu, Isparta'da

Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu, Isparta'da
Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu, Isparta'da
- Bakan Eroğlu: - "30 yıldan bu yana en büyük terörle mücadeleyi hükümetimiz yapıyor. Çünkü artık ATAK helikopterlerimiz var, Altay tanklarımız var. İnsansız hava aracımız var. Cumhurbaşkanımız dünyanın sayılı harp gemisini denize indirdi" - "Cumhuriyetimizin 100. yılında Türkiye'yi dünyadaki 10 büyük ekonomi arasında taşımak istiyoruz. Yapılan bütün hizmetler siyasi istikrar neticesinde oluyor. İnşallah 1 Kasım'dan sonra da istikrar devam edecek"

ISPARTA (AA) - Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, terörle 30 yıldan bu yana en büyük mücadelenin hükümetleri döneminde yapıldığını belirterek, "Çünkü artık ATAK helikopterlerimiz var, Altay tanklarımız var. İnsansız hava aracımız var. Cumhurbaşkanımız dünyanın sayılı harp gemisini denize indirdi" dedi.

Isparta Valisi Vahdettin Özkan'ı ziyaret eden Eroğlu, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Isparta'ya yatırımlarla geldiğini bildirdi. 

Önceki yıllarda verdikleri 420 milyon lira değerindeki 60 yatırımın büyük bir kısmını gerçekleştirdiklerine işaret eden Eroğlu, bugün de Isparta'ya 142 milyon değerinde 16 yatırım müjdesi ile geldiklerini anlattı. 

Eroğlu, daha önce yapılan ve bugün temeli atılacak yatırımlarla Isparta'nın, tarihinde görülmemiş yatırımlara kavuştuğunu belirterek, son 1,5 yılda 76 yatırımla buraya geldiklerini ifade etti.

Daha önce Isparta'nın sadece "güller diyarı" değil barajlar ve göletler diyarı yapacaklarını söylediklerine işaret eden Eroğlu, şöyle devam etti:

"3 tane dere ıslahı var. 40 bin dekar alan sulanacak. Orman teşkilatının da müjdeleri var. Özellikle 12 bin 500 dekarlık alanda ağaçlandırma, rehabilitasyon ve erozyon kontrol çalışmaları yapacağız. 1 milyon 300 bin adet fidan dikeceğiz. 9 milyon fidanı zaten burada üretiyoruz. Bu yıl içerisinde 480 dekar alanda 7 bin 500 adet ceviz ve badem gibi gelir getirici fidanlar dikeceğiz."

Bakan Eroğlu, vatandaşların buralardan gelir elde edeceğini anlatarak, "Biz de 'insanı yaşat ki devlet yaşasın' anlayışı var. Biz artık devlet ormancılığından, millet ormancılığına geçtik. Senir köyünde senir bal ormanı kurulacak. Vatandaşlara ormanlık alanda yer tahsis ediyoruz" dedi.

- "37 milyar liralık AKDENİZGEP" 

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun talimatları doğrultusunda Akdeniz Bölgesi için çok büyük bir proje geliştirdiklerini vurgulayan Eroğlu, "Burada 3 bin 725 tane tesis yapılacak. 2019 yılına kadar 37 milyar lira harcanacak. 5 yılda yapılacak büyük bir program. Bunu Başbakanımız bize talimat vermişti. 'GAP, KOP var. Akdeniz'de de böyle bir proje hazırlayın' dedi. Biz de içerisinde de Adana, Burdur, Isparta, Antalya, Mersin, Osmaniye, Hatay ve Kahramanmaraş'ın bulunduğu 8 ilde nereye ne yapılacağını belirledik. Akdeniz Bölgesinde bulunan 8 ilde proje hazırlayın diye talimat vermişti. 6 aylık bir çalışma neticesinde nereye, ne yapılacak bunları belirledik" ifade etti.

Eroğlu, AKDENİZGEP'te 2019 yılına kadar 266 baraj ve gölet, 440 sulama tesisi, 32 içme suyu tesisi, 850 dere ıslahı tesisi, 1299 adet köprü ve ağaçlandırma gibi yatırımların yapılacağını bildirdi.

Buradaki  toplantının ardından Darıderi Barajı mevkisinde düzenlenen 21 tesisin açılış, 17 tesisin ise temel atma törenine katılan Eroğlu, son yıllarda Türkiye 'nin önemli gelişmeler yaşadığını anlattı.

- "Terörle 30 yılın en büyük mücadelesini veriyoruz"

Bakan Eroğlu, terörle mücadele de Türkiye'nin geçmişten daha etkili bir şekilde mücadele ettiğini belirterek, şöyle konuştu:

"30 yıldan bu yana en büyük terörle mücadeleyi hükümetimiz yapıyor. Çünkü artık ATAK helikopterlerimiz var, Altay tanklarımız var. İnsansız hava aracımız var. Cumhurbaşkanımız dünyanın sayılı harp gemisini denize indirdi. Uzayda biz de varız. GÖKTÜRK uydusunu fırlattık. Türkiye, bu." 

Isparta'da yapılan projelere değinen Eroğlu, başkalarının konuştuğunu, kendilerinin ise icraat yaptığını vurguladı.

Milletin gayretiyle daha fazla icraat yapacaklarını ifade eden Eroğlu, "Cumhuriyetimizin 100. yılında Türkiye'yi dünyadaki 10 büyük ekonomi arasında taşımak istiyoruz. Türkiye hazır, Isparta hazır. Yapılan bütün hizmetler  siyasi istikrar neticesinde oluyor. İnşallah 1 Kasım'dan sonra da İstikrar devam edecek" dedi. 

Konuşmanın ardından Eroğlu, Vali Özkan, Isparta Belediye Başkanı Yusuf Ziya Günaydın ve diğer yetkililer, bakanlık tarafından oluşturulan ceviz ve badem ağaçlandırma alanlarını kullanacak kişilere, sertifikalarını verdi. 

Eroğlu ve beraberindekiler daha sonra, 21 tesisin açılışı, 17 tesisin ise temel atma törenine gerçekleştirdi.