Polisten elma işçilerine sıkı takip

Polisten elma işçilerine sıkı takip
Polisten elma işçilerine sıkı takip
- Geçen yıl elma toplamaya giden işçileri taşıyan midibüsün devrilerek 17 kişinin ölümüyle sonuçlanan kazanın ardından benzer olayların bir daha yaşanmaması için önlem alan polis ekipleri, denetimlerini sıklaştırdı - Durdukları minibüslerin önce belgelerini, daha sonra sürücüsünün fazla yolcu taşıyıp taşımadığını kontrol eden ekipler, kurallara uymayanlara cezai işlem uyguluyor

ISPARTA (AA) - Geçen yıl elma toplamaya giden işçileri taşıyan midibüsün devrilmesi sonucu 17 kişinin öldüğü kazanın ardından bu yıl önlem alan polis ekipleri, benzer bir olayın bir daha yaşanmaması için elma bahçelerinin gidiş ve geliş saatlerinde güvelik önlemlerini sıklaştırdı.

Isparta, Türkiye 'deki elma üretiminin yüzde 26'sını karşılıyor. Elma, üreticiler gibi tarım işçileri için de önemli bir gelir kaynağı durumunda.

Yaklaşık 9 bin çiftçinin elma bahçesi sahibi olduğu Isparta'da, yüz binlerce dekarlık alanda başlayan elma hasadı, aynı zamanda binlerce tarım işçisi için de 1 ay boyunca evlerine sağlayacakları ek bir gelir anlamına geliyor.

Bahçelerde çalışan işçileri taşıyan araçlarla ilgili denetim yapan ekipler, geçen yıl 45 kişinin bindiği 22 kişilik midibüsün devrilmesi sonucu 17 kişinin hayatını kaybettiği kazanın benzerinin yaşanmaması için tedbir alıyor.

Isparta Emniyet Müdürlüğü Bölge Trafik Şube Müdürlüğü ekipleri, bu tarz kazaların yaşanmaması için elma hasadının başlamasıyla denetimlerini belirlenen bölgelerde yoğunlaştırdı.

Özellikle elma işçilerin işe başlangıç  ve çıkış saatlerinde kontrollerini arttıran ekipler, her gün farklı bölgede elma işçilerini taşıyan minibüsleri takibe alıyor. 

Durdukları minibüslerin önce belgelerini, daha sonra sürücüsünün fazla yolcu taşıyıp taşımadığını kontrol eden ekipler, kurallara uymayanlara trafik cezası kesiyor.

Sürücülere daha önce meydana gelen kazaları örnek göstererek uyarılarda bulunan ekipler, trafik kurallarına uyup, fazla yolcu taşımayan minibüs sürücülerine teşekkür ediyor. 

Ekiplerin, denetimlerini elma hasadı boyunca devam ettireceği bildirildi.

 - "İşçilerin zorlu hasat yolculuğu"

Isparta'da elma üreticilerinin hasat için gerekli işçi temininde  "çavuş" veya "dayı başı" denilen kişiler aracılık yapıyor. Üreticinin istediği sayıda işçi bulmak için bulunduğu bölgede eleman toplayan bu kişiler, çoğunluğu kadınlardan oluşan işçilerin elma bahçelerinde çalışmalarını organize ediyor.

Burdur, Konya, Afyonkarahisar ile Isparta'nın çeşitli ilçelerinden gelen tarım işçilerinin, elma bahçelerinin yoğun olduğu Eğirdir, Senirkent ve Gelendost ilçelerine gitmek için zorlu yolculuğu burada başlıyor.

Tarım işçileri, yaklaşık bir ay süren sezonda ailelerine günlük 30 lira ila 40 lira arasında değişen ücretlerle ek gelir sağlıyor.

Akşehir-Yalvaç yolunda 31 Ekim 2014'te, Metin Arslanalp'in kullandığı, Akşehir'den Isparta'ın Yalvaç ilçesine tarım işçilerini taşıyan 42 D 0881 plakalı midibüsün şarampole devrilmesi sonucu 17 kişi ölmüş, 29 kişi yaralanmıştı.