Roman müzisyenler artık "ilahilere" eşlik ediyor

Roman müzisyenler artık "ilahilere" eşlik ediyor
Roman müzisyenler artık "ilahilere" eşlik ediyor
- Isparta Müftülüğünce başlatılan "Gelin Tanış Olalım Projesi" kapsamında Roman vatandaşların yoğun olarak yaşadığı dört mahallede sohbet programları düzenleniyor - Ispart Müftüsü Galip Akın'ın da katıldığı toplantılarda, Kur'an-ı Kerim'in okunmasının yanında Roman müzisyenleri eşliğinde ilahiler söyleniyor

ISPARTA (AA) - Isparta Müftülüğünce başlatılan "Gelin Tanış Olalım Projesi" kapsamında Roman vatandaşların yoğun olarak yaşadığı dört mahallede düzenlenen sohbet programlarında, Kur'an-ı Kerim'in okunmasının ardından Roman müzisyenler eşliğinde ilahiler seslendiriliyor. 

Isparta Müftülüğünce Roman vatandaşlarla kaynaşma sağlanması ve İslami bilgilerin öğretilmesi amacıyla yürütülen "Gelin Tanış Olalım Projesi" kapsamında, Karakavak, Zafer ve Turan mahalleleri ile Eğirdir ilçesindeki Göktaş Mahallesi'nde Romanlara yönelik sohbet programları başlatıldı.

Toplantılarda cami imamları tarafından verilen dersin ardından Kur'an-ı Kerim okunuyor, daha sonra ise Roman müzisyenler eşliğinde ilahiler söyleniyor. 

Isparta Müftüsü Galip Akın, gazetecilere yaptığı açıklamada, projede Roman vatandaşlarla kaynaşılmasını,  sosyal aktivitelerde bulunulmasını, dini bilgiler alanındaki eksiklerin giderilmesini hedeflediklerini kaydetti. Roman vatandaşların müziğe yetenekli olduğu bildiklerini ifade eden Akın, bu kişilerden tasavvuf korosu kurmak istediklerini bildirdi. 

Herhangi bir sorunda "Şu kesim, bu kesim" diyerek insanların dışlanmaması gerektiğini ifade eden Akın, şöyle konuştu:

"Eğitimsizliğin ve cahilliğin olduğu yerde pislik vardır. Biz her kesimden insanımızı aydınlatma görevini yapıyoruz. Bu proje , kardeşlerimizi toplumla iç içe, barışık hale getirmek, onlarla kaynaşabilmek, tanışabilmek, onlarla toplumda güzel işler yapmak adına yaptığımız bir iştir. Kapıları kıran, toplumu kucaklayan, onları da topluma kazandırmak noktasında bir araya getirerek, bizim aynı gemi içinde yaşadığımızı hissettiren bir projedir. İslam hiçbir zaman ötekileştirmeye girmez. Bu, İslam'da hiçbir zaman olmaz."