Samsun'daki doktora silahlı saldırı

Samsun'daki doktora silahlı saldırı
Samsun'daki doktora silahlı saldırı
- Samsun Göğüs Hastalıkları Cerrahisi Hastanesinde Op. Dr. Kamil Furtun'un silahlı saldırı sonucu yaşamını yitirmesi, Isparta'da protesto edildi

ISPARTA (AA) - Isparta Devlet Hastanesinde Samsun Göğüs Hastalıkları Cerrahisi Hastanesinde uğradığı silahlı saldırı sonucu yaşamını yitiren Op. Dr. Kamil Furtun için basın açıklaması yapıldı.

Samsun'da hastanede uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybeden Op. Dr. Kamil Furtun'u anmak amacıyla doktorlar ve sağlık çalışanları Isparta Devlet Hastanesi önünde toplandı. 

Saygı duruşunda bulunulmasının ardından katılanlar adına basın açıklamasını okuyan hastane yöneticisi Hüseyin Yavuz, sağlık hizmetinin bütün insani hizmetlerde olduğu gibi hizmeti veren ve hizmet isteyenin işbirliğine dayandığını söyledi. 

Hastanın isteğinin sağlığına kavuşmak, sağlıkçının amacının da hastayı sağlığına kavuşturmak olduğunu vurgulayan Yavuz, bu döngünün zor kullanarak, dayatarak değil, saygı, sevgi ve insani çerçevede gerçekleşmesi gerektiğini anlattı. 

"Sağlık hizmetinde en önemli nokta çalışan-hasta iletişiminin doğru olmasıdır" diyen Yavuz, empati, hoşgörü içerisindeki bir iletişimle sağlık hizmetlerinin kolay ve çabuk gerçekleşebileceğini kaydetti. 

Çalışanların olduğu kadar hastaların da hoşgörülü davranması gerektiğine dikkati çeken Yavuz, "Çünkü hoşgörüsüz bir iletişim, şiddetle sonuçlanır. Bu yüzden sağlıkçıya şiddet, aslında hastanın kendi sağlığına zarar vermesidir. Nasıl ki hastalarımızın talebi olmasa sağlık hizmeti olmayacaksa, çalışanlarımız olmadığı zaman da hastaların sağlığı tehlikeye girecektir. Dolayısıyla iki taraf da bunun bilincinde olmalıdır" dedi.

Türkiye 'de sağlıkçıya şiddetle mücadele konusunda oldukça yol kat edildiğini, yasalar çerçevesinde çalışanın da hastanın da haklarının koruma alındığına işaret eden Yavuz, hastaların ve çalışanların birbirine ihtiyacı bulunduğunun bilincinde olması gerektiğini sözlerine ekledi.

Açıklamanın ardından Furtun ve sağlık şehitleri için dua edildi.