SDÜ yaşlı bakım merkezinde yılda 7 milyon dolar gelir hedefliyor

SDÜ yaşlı bakım merkezinde yılda 7 milyon dolar gelir hedefliyor
SDÜ yaşlı bakım merkezinde yılda 7 milyon dolar gelir hedefliyor
- Atıl vaziyetteki hastane binasının yaşlı bakım merkezine dönüştürülmesi halinde sağlık turizminden yılda 7 milyon dolar gelir sağlanabileceği belirtildi

ISPARTA (AA) - Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) Yaşam Boyu Eğitim Merkezi (YBEM), 2 yıldır atıl kalan eski Gülkent Devlet Hastanesi ek binasının yaşlı bakım ve rehabilitasyon eğitim merkezi olması için proje hazırladı.

YBEM Müdürü Fatih Cebeci, yaptığı yazılı açıklamada, hazırlanan proje ile hastane binasının yaşlı bakım merkezine çevrileceğini, sağlık turizmi kapsamında yılda 7 milyon dolarlık katma değer sağlanmasının hedeflendiğini belirtti.

Bugün Japonya'da bir yaşlının bakımının yıllık maliyetinin 140 bin dolar olduğunu bildiren Cebeci, kendilerinin 70 bin dolara bu hizmeti vereceklerini kaydetti.

Avupa'da, özellikle İngiltere gibi yaşlı nüfusun çok olduğu ülke insanlarının bu tür merkezlere ihtiyaçları bulunduğunu anlatan Cebeci, yapılacak organizasyonla bu insanların Isparta'ya gelmesinin sağlanabileceğini, bunun da yıllık 7 milyon dolarlık kazanç getirebileceğini vurguladı.

Önemli bir devlet yatırımının atıl durumda kalmasından dolayı üzüntü duyduklarını ifade eden Cebeci, şöyle devam etti:

"Bu varlığı Isparta'nın yeniden hizmetine sunmak adına binaya talibiz. Şehrimizin sağlıkta liderliğini perçinlemesi adına şehrin sivil toplum örgütleriyle, milletvekilleriyle, bürokratlarıyla, belediyesiyle, meslek odalarıyla bir araya gelerek, uluslararası anlamda hizmet verecek bu alanın Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Eğitim Merkezi olmasını canı gönülden istiyoruz. Ayrıca bu merkezde yetiştirilecek gençlerimiz de yurt içi ve dışında istihdam olanaklarına sahip olacak. Bu anlamda işadamlarımızın yatırıma ortak olmalarını, elde edilecek artı değerin Isparta ve Ispartalıların olmasını istiyoruz. Böyle bir hamleyle Isparta'nın bu konsepte Türkiye ve Avrupa 'da merkez konumuna getirilmesini arzuluyoruz."

 Cebeci, hazırlanan projeye göre yaşlı bakım merkezinde tek kişilik odaların bulunacağını, fizik tedavi salonlarında uzmanlar eşliğinde tedavi ve fiziki aktivitelerin yapılacağını, temiz ve hijyenik yemekhanelerde diyetisyen gözetiminde yemek servisi yapılacağını, ayrıca bakım ve fiziki tedavinin yanında yaşlı bakıcılığı konusunda eğitim de verileceğini kaydetti. 

Şehir merkezine 13 kilometre uzaklıkta, 4 bloktan oluşan 200 yatak kapasiteli hastane ek binası, refakatçi ve doktorların gidip gelmekte sorun yaşaması, uzman hekim tarafından anında müdahale gerektiren durumlarda hastanın taşınmak zorunda kalınması gibi nedenlerden dolayı 2012'de taşınmıştı.