SDÜ'de "Enerji Hukuku" Konferansı

SDÜ'de "Enerji Hukuku" Konferansı
SDÜ'de "Enerji Hukuku" Konferansı
ISPARTA (AA) - Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) Hukuk ve Adalet Kulübü tarafından "Enerji Hukuku" Kongeransı düzenlendi.Hukuk Fakütesi Konferans...

ISPARTA (AA) - Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) Hukuk ve Adalet Kulübü tarafından "Enerji Hukuku" Kongeransı düzenlendi.

Hukuk Fakütesi Konferans Salonu'nda düzenlenen konferansa katılan avukat Zeki Arıtürk, enerjinin tüm ülkeler için önemli bir yere sahip olduğunu belirtti.

Ülkelerinin gücünün, sahip olduğu enerji kaynaklarıyla doğru orantılı olduğunu belirten Arıtürk,  2. Abdülhamid'in bu yarıştan geri kalmamak adına petrol rezervleri bakımından zengin olan Musul ve Kerkük'ü kendi mülkü ilan ettiğini kaydetti. 

Günümüz Türkiyesinin de enerji alanında var olabilmek adına çeşitli çalışmalar yaptığını dile getiren Arıtürk, Sinop ve Mersin'de kurulması planlanan nükleer santrallerin de bu çalışmalardan biri olduğunu kaydetti. 

Arıtürk, Türkiye ve Rusya arasında yaşanan krizin ardından enerjinin Türkiye için ne kadar önemli olduğunun bir kez daha gündeme geldiğini anlatarak, bazı kesimlerce Rusya'nın Türkiye'ye verdiği doğalgazı kesme tedirginliğinin oluştuğunu aktardı. 

Rusya'nın doğalgazı kesmesinin mümkün olmayacağını vurgulayan Arıtürk, "Uluslararası anlaşmalar günübirlik anlaşmalar değildir. Rusya ile yaptığımız anlaşmalar gereği, Rusya'nın doğalgaz silahını kullanması neredeyse imkansızdır. Rusya, doğalgazı kesmesi halinde inanılmaz tazminatlar ödeyecektir. Türkiye, bir Ukrayna değildir" dedi. 

Türkiye'nin tek enerji kaynağının Rusya olmadığına vurgu yapan Arıtürk, "Mavi Akım" gibi projelerle Türkiye'nin enerji kaynaklarında alternatifler yarattığını sözlerine ekledi.

Konferansın diğer konuşmacısı Özlem Arslan da enerji hukuku alanında değişen ulusal ve uluslararası kanunlar hakkında bilgi verdi.