SDÜ'deki sahte MİT ajanı iddiası

SDÜ'deki sahte MİT ajanı iddiası
SDÜ'deki sahte MİT ajanı iddiası
- SDÜ'de kendisini MİT çalışanı olarak tanıttığı iddiasıyla gözaltına alınan zanlı, sağlık kontrolünün ardından adliyeye sevk edildi - Zanlının Cumhurbaşkanı'nın ismini kullanarak öğretim üyelerine mevcut rektörün seçilmesinin kesin olduğu yönünde telkinde bulunduğu, destekleyenlere seçimden sonra yüksek görevler verileceğini söylediği öne sürüldü - Dolandırıcılık, devlet aleyhine işlenen suçlar dahil olmak üzere 9 ayrı suçtan sabıka kaydı olduğu belirlenen şüphelinin öğretim üyeleriyle görüştüğü dönemde rektörlüğe ait araçları kullandığı, üniversitenin misafirhanesinde kaldığı ve rektörlükten maddi kazanç sağladığı tespit edildi

ISPARTA (AA) - Süleyman Demirel Üniversitesinde (SDÜ) kendisini Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT)  çalışanı olarak tanıttığı iddiasıyla gözaltına alınan kişinin, Cumhurbaşkanı'nın ismini kullanarak öğretim üyelerine mevcut rektörün seçilmesi için teklinde bulunduğu öne sürüldü.

Isparta Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerinin SDÜ'de gelecek hafta yapılacak rektörlük seçimlerinde, bazı kişilerin kendisini MİT çalışanı olarak tanıtıp öğretim üyelerini seçimlerle ilgili yönlendirdiği iddiasıyla başlattığı çalışma kapsamında gözaltına alınan İ.A'nın emniyetteki işlemleri tamamlandı. 

Gülkent Devlet Hastanesinde sağlık kontrol kontrolünden geçirilen şüpheli, daha sonra adliyeye sevk edildi. 

AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, yaklaşık 2 ay süren teknik ve fiziki takipte şüphelinin gelecek hafta yapılacak rektörlük seçimleri ile ilgili çalışma yaptığı, Cumhurbaşkanı'nın adını kullanarak öğretim üyelerine mevcut rektörün seçilmesinin kesin olduğu yönünde telkinde bulunduğu ileri sürüldü.

Şüphelinin, mevcut rektörü destekleyen öğretim üyelerine seçimden sonra yüksek görevler verileceği yönünde söz verdiği de iddia edildi.

Öğretim üyeleri ile yaptığı görüşmeler esnasında rektörlüğe ait araçları kullanan şüpheliye Yaşam Boyu Eğitim Merkezi'nde çalışma odası verildiği, ayrıca üniversitenin misafirhanesinde kaldığı tespit edildi.

Öğretim üyeleriyle güven vermek amacıyla zaman zaman polisevinde bir araya geldiği ileri sürülen şüphelinin, bu şekilde mevcut rektörün yeniden seçilmesi yönünde algı oluşturduğu, bunun karşılığında maddi kazanç sağlandığı öne sürüldü.

Öte yandan şüphelinin dolandırıcılık, devlet aleyhine işlenen suçlar, suç örgütüne üyelik gibi 9 ayrı suçtan sabıkasının bulunduğu bildirildi. 

Olayla ilgili 3 kişinin de arandığı kaydedildi.