Somali'nin Ispartalı çocukları da karnelerini aldı

Somali'nin Ispartalı çocukları da karnelerini aldı
Somali'nin Ispartalı çocukları da karnelerini aldı
- Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Birleşmiş Milletler Mülteci Yüksek Komiserliğinin koordinesinde geçici olarak Isparta'ya yerleştirilen mültecilerin çocukları, karne sevincini yaşadı

ISPARTA (AA) - Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Birleşmiş Milletler Mülteci Yüksek Komiserliğinin koordinesinde geçici olarak Isparta'ya yerleştirilen mültecilerin çocukları, karnelerini aldı.

Ülkelerindeki iç karışıklıklar, çatışmalar ve ayrımcılıklar nedeniyle göç ettikleri ülkelerinden Isparta'ya yerleşen bine yakın Somilili mültecinin 75 çocuğu, sömestir tatilinin gelmesiyle kentteki akranları gibi karne sevinci yaşadı. 

Yedişehitler Mahallesi'ndeki Bağlar İlkokulu'na aileleriyle gelen çocuklar, öğretmenlerinin ellerini öperek karnelerini aldı. Karne sevincini arkadaşlarıyla paylaşan öğrenciler, bir taraftan da 2 hafta boyunca arkadaşlarından uzak kalmanın üzüntüsünü yaşadı. 

Sınıf öğretmeni Halime Arıkan, karne dağıtımının ardından öğrencilere hitaben, ilk dönem yeni şeyler öğrendiklerini söyledi. 

Öğrencilerden ara tatili çok iyi değerlendirmelerini isteyen Arıkan, öğrenilen yeni şeylerin tatilde de tekrarlanması gerektiğini vurguladı.

Öte yandan Isparta genelinde yaklaşık 83 bin öğrenci ilk dönemin ardından karne sevinci yaşadı.