TDV, din görevlileri buluşması

TDV, din görevlileri buluşması
TDV, din görevlileri buluşması
- TDV Genel Müdürü Palakoğlu: - "2014 yılında yurt dışına 137 milyon 521 bin lira yardım yaptık. Bir önceki yıla göre yardımlarımız yüzde 49 oranında artmıştır" - TDV Mütevelli Heyeti 2. Başkanı Bilgin: - "TDV tam bir ümmet şuuru içerisinde hareket etmektedir"

ISPARTA (AA) -  Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) Genel Müdürü İsmail Palakoğlu, geçen yıl yurt dışına 137 milyon 521 bin lira yardım yaptıklarını belirterek, "Bir önceki yıla göre yardımlarımız, yüzde 49 oranında artmıştır" dedi. 

Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğüne bağlı Gençlik Merkezinde ilde görev yapan din görevlileriyle bir araya gelen TDV Genel Müdürü İsmail Palakoğlu, TDV'nin kurulduğu günden bu yana eğitimden kültür hizmetlerine, dini hizmetlerden uluslararası insani yardım çalışmalarına kadar geniş bir alanda çalışmalarını sürdürdüğünü kaydetti.

Palakoğlu, görevli ve gönüllülerinin gayretiyle büyüyen vakfın, yurt içinde 997 şubesi ve 102 ülkedeki faaliyetleriyle Türkiye'nin dünyadaki en büyük iyilik hareketi olduğunu vurguladı. Vakıf olarak eğitime önem verdiklerini anlatan Palakoğlu, şöyle konuştu:

"Vakfımız, kadim medeniyet mirasımızı idrak etmiş, ümmetin derdiyle dertlenen, özgüveni yüksek, alanında uzman, iyi bir insan ve iyi bir Müslüman neslin yetişmesi için eğitime öncelik vermektedir. Kur'an kurslarından hafızlık eğitimine, imam hatip lisesinden üniversiteye, yüksek lisanstan doktoraya kadar eğitimin her kademesinde gençlerimize sağlam bir din eğitimi vermek için çalışmaktadır. Başarılı öğrencilere burs veren, yükseköğrenim öğrenci yurtları, öğrenci konuk evleri, kolej ve üniversite açan vakfımız, uluslararası imam hatip lisesi, uluslararası ilahiyat ve uluslararası konuk öğrenci programı ile 102 ülkeden öğrencilere Türkiye'de eğitim imkanı sunarak, milletler arasında gönül köprüleri kurmaktadır. Halen, vakfımız tarafından yurt içi ve yurt dışındaki eğitim kurumlarında toplam 17 bin 377 öğrenciye eğitim verilmektedir."

Yardım yaparken dil, din, ırk ve cinsiyet ayrımı yapmadıklarına işaret eden Palakoğlu, geçen yıl yurt dışına 137 milyon 521 bin lira yardım yaptıklarını açıkladı. Palakoğlu, "Bir önceki yıla göre yardımlarımız, yüzde 49 oranında artmıştır. 2014 yılında yurt içine 250 milyon 548 bin lira yardım yaptık. Milletimizin emanetlerini ihtiyaç sahiplerine ulaştırıyoruz" dedi.  

- "TDV ümmet şuuruyla hareket ediyor"

TDV Mütevelli Heyeti 2. Başkanı Mazhar Bilgin ise vakfın il ve ilçelerdeki müftüler ile din görevlilerinin gayretiyle hayır hareketine dönüştüğünü söyledi.

Vakfın milletin de desteğiyle cami, Kur'an kursu, burs, yurt dışında okul, aş olduğunu anlatan Bilgin, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Vakfımız yeryüzünde iyiliğin hakim kılınması için çalışıyor ve o uğurda çalışanlara destek oluyor. Bu çalışma, 1400 sene önce Mekke'de doğan İslam güneşi, Hz. Muhammed'in düşüncesidir, idealidir ve sistemidir. Aynı zamanda sünnetidir. Yeryüzünde bu düşüncenin hakim olması lazım. Bu yardımseverliğin hakim olması lazım. TDV tam bir ümmet şuuru içerisinde hareket etmektedir. Hz. Muhammed'in düşüncesi neyse odur."

Depremlerde ve doğal afetlerde dil, din ve ırk ayrımı yapmadan herkese yardım ulaştırdıklarını vurgulayan Bilgin, "Bir de gönül coğrafyalarında 'Soydaş' ve 'Dindaş' diye tabir ettiğimiz İslam coğrafyası var. İsrail saldırıları sonrası vakfımız Filistin'e yardım ulaştırmıştır. Bir yıla yakındır geliri olmayan, maaş alamayan Gazzelilere sizin yardımlarınızı vakfımız ve kardeş kuruluşlar göndermektedir" dedi.