Tedavi gördüğü hastanenin "İngilizce sözlüğü" oldu

Tedavi gördüğü hastanenin "İngilizce sözlüğü" oldu
Tedavi gördüğü hastanenin "İngilizce sözlüğü" oldu
- Isparta'da Toplum Ruh Sağlığı Merkezinde psikolojik tedavi gören 50 yaşındaki Salih Güldiken, yarıda bıraktığı İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nde öğrendikleriyle hastane personeli ve öğrencilere yardımcı oluyor - Hastane personelinin, "Salih Sözlük" diye seslendiği Güldiken, kendisini en çok, İngilizce bilgisini birilerine aktarabilmenin mutlu ettiğini söylüyor

ISPARTA (AA) - Isparta'da maddi imkansızlıklar ve yaşadığı psikolojik sorunlar nedeniyle kazandığı 3 üniversiteyi de yarıda bırakmak zorunda kalan 50 yaşındaki Salih Güldiken, tamamlayamadığı İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nde elde ettiği bilgilerle tedavi gördüğü Isparta Toplum Ruh Sağlığı Merkezi'ndeki üniversite öğrencileri ve hastane personeline yardımcı oluyor.

Obezite hastası annesi ile Karaağaç Mahallesi'ndeki tek odalı bir evde yaşayan 50 yaşındaki Salih Güldiken, 1984 yılında Eğirdir Su Ürünleri Fakültesi Su Ürünleri Mühendisliği Bölümünü kazandı. Buradaki iki yıllık öğreniminin ardından Güldiken, daha iyi bir bölüm kazanmak arzusuyla yeniden üniversite sınavına girdi.

Bu kez Atatürk Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümüne girmeye hak kazanan Güldiken, üniversite üçüncü sınıfa geldiğinde yaşadığı maddi sıkıntılar nedeniyle üniversiteyi bırakarak Isparta'ya, annesinin yanına döndü.

Bu sırada ruh sağlığı da bozulmaya başlayan Güldiken, hastalığıyla mücadele ederken üniversite sınavına yeniden girdi. Dokuz Eylül Üniversitesi Kontrol Sistemleri Teknolojisi Bölümünü kazanan Güldiken, buradaki öğrenimi de tamamlayamadı ve 6 ay sonra üniversiteyi bırakmak zorunda kaldı. 

- Hastane personeline yardımcı oluyor

Bir süre tur rehberliği yapan Güldiken, rahatsızlığının etkisiyle evden çıkamaz duruma geldi. Güldiken,  sosyal hayattan uzaklaştığı bir dönemde Isparta Devlet Hastanesi bünyesindeki Toplum Ruh Sağlığı Merkezi'ne gitmeye başladı.

Burada yeni arkadaşlıklar edinen ve el sanatları kurslarına katılan Güldiken'i en mutlu eden şey, çok sevdiği İngilizce bilgisini birilerine aktarabilmek. Merkezde hemşire ve stajyer öğrencilere zaman zaman İngilizce dersi veren Güldiken, merkezin bir anlamda İngilizce öğretmeni oldu. Merkezdeki öğrenci ve personel, Güldiken'i "Salih Sözlük" diye çağırmaya başladı.

Güldiken, gazetecilere yaptığı açıklamada, 2 yıldır tedavi gördüğü Isparta Toplum Ruh Sağlığı Merkezinin kendisi için büyük bir fırsat olduğunu, zaman zaman yaşadığı krizleri burada kontrol almaya çalıştığını söyledi. 

Çok mutlu olduğunu, merkezde keçe yapma, resim ve ebru gibi alanlarda kurs gördüğünü ifade eden Güldiken, yeni arkadaşlıklar edinerek, hayata daha pozitif baktığını dile getirdi.

Kendisini en mutlu eden şeyin birilerine yardımcı olmak olduğunu belirten Güldiken, "Buradaki üniversite öğrencileri ve hastane personeline İngilizce konusunda yardımcı oluyorum. Onların ödevlerini ve tezlerini Türkçe'den İngilizce'ye, İngilizce'den Türkçe'ye çeviriyorum" dedi.

Merkezde kurs görmeye devam etmek istediğini belirten Güldiken, ileride İngilizcesini kullanacağı bir işte çalışmak istediğini vurguladı.