Telefonla konuşan otobüs sürücüsüne ceza

Telefonla konuşan otobüs sürücüsüne ceza
Telefonla konuşan otobüs sürücüsüne ceza
- Isparta Emniyet Müdürlüğü ekipleri, yolculuk sırasında cep telefonu ile konuşan otobüsü sürücüne 277 lira para cezası kesti

ISPARTA (AA) - Isparta Emniyet Müdürlüğü ekipleri, seyir esnasında cep telefonu ile konuşan otobüs sürücüsüne 277 lira para cezası uyguladı.

İl Emniyet Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, şehirlerarası yolcu taşımacılığı yapan otobüslere sivil kıyafetli trafik personelinin firma ve sürücülerin bilgisi olmadan binip seyahat süresince trafik ihlali yapılıp yapılmadığının denetlediği belirtildi.

Bu kapsamda Isparta- Ankara arasında yolcu taşıyan bir firmaya ait yolcu otobüsünde görevlilerce denetim yapıldığı bildirilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Yolculuk esnasında otobüs sürücüsünün zaman zaman cep telefonu ile görüştüğü ve kırmızı ışık ihlalinde bulunduğu tespit edilmiştir. Sürücüye Karayolları Trafik kanunun 73. maddesi gereğince 88 lira, 47/1b maddesi gereğince 189 lira olmak üzere 277 lira para cezası uygulanmıştır. Yedek şoförün ise yolculuk boyunca hiç emniyet kemeri takmadığı tespit edilmiş, Karayolları Trafik Kanunun 78/1a maddesi gereğince bu sürücüye de 88 lira para cezası uygulanmıştır. Yolculuk bitiminde görevlilerimiz yolculara kendilerini tanıtarak, otobüs şoförünün hangi trafik kuralını ihlal ettiği ve uygulanan trafik idari ceza konusunda bilgi verilmektedir."