Tiyatroyu köylülerin ayağına götürdüler

Tiyatroyu köylülerin ayağına götürdüler
Tiyatroyu köylülerin ayağına götürdüler
- SDÜ öğrencileri, üniversite halk bütünleşmesi kapsamında geliştirilen projeyle köylerde "Tasvir-i Temaşa" adlı oyunu sahneledi

ISPARTA (AA) - Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) Güzel Sanatlar Fakültesi öğrencileri tarafından köylerde "Tasvir-i Temaşa" adlı oyun sahnelendi.

Üniversitenin halka bütünleşmesi kapsamında geliştirilen proje için Güzel Sanatlar Fakültesi Sahne Bölümü öğrencileri, yaklaşık 1,5 ayı bulan bir prova sürecinden geçti. Hazırlıkların tamamlanmasıyla turneye çıkan öğrenciler, Deregümü, Aliköy, Büyükhacılar, Küçükgökçeli ve Gelincik köylerinde kahvehane ve meydanlarda oyunlarını sahneleme imkanı buldu.

SDÜ Rektörü Prof. Dr. İlker Çarıkçı, gazetecilere yaptığı açıklamada, projenin hem köylüler hem de öğrenciler için önemli ve eğlenceli olduğunu söyledi. Çarıkçı, ikinci dönemde de turneye devam edeceklerini kaydetti. 

- "Oyuna davullarla çağırıyoruz"

SDÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Sahne Sanatları Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Nil Ünlü Aycıl, ilk başlarda köylerdeki vatandaşları oyunlara çağırmak için ilginç yöntemlere başvurduklarını anlattı.

Köylülerin birçoğunun hayatlarında canlı performans izlemediğine dikkati çeken Aycıl, şöyle konuştu:

"Biz köy kahvehanelerinde oynamak zorunda kalıyoruz. Köyde kadınlar kahvehanelere girmek istemiyor ama biz davulla oyunumuzu ilan ediyoruz. Kapı kapı çalarak onları davet ediyoruz. Hiç tereddüt etmeden geliyorlar. Köyün yaşlı kadınları gelince gençleri de geliyor. Oyunu izledikten sonra da teşekkür ediyorlar. Biz de çok mutlu oluyoruz. Oyunu halkımız beğeniyor. Gösteriler 25 Kasım'da bitiyor. İkinci turnemizi de uzak köylere yapacağız."

Gelincik Köyü Muhtarı Erken Sezgin de projeden dolayı üniversite yönetimine teşekkür ederek, bu tarz etkinliklerin sürekli yapılmasını istedi.