Türkiye'de 25 bin hasta organ bekliyor

Türkiye'de 25 bin hasta organ bekliyor
Türkiye'de 25 bin hasta organ bekliyor
- Isparta Devlet Hastanesi Organ ve Doku Bağış Koordinatörü Yiğit: - "Türkiye'de 25 bin civarında hasta organ bekliyor. Bundan daha kötüsü ise organ bağışı bekleyenlerin sayısının her geçen gün artması, bekleyenlerin bir kısmının da organ bulamadıkları için hayatını kaybetmesidir"

ISPARTA (AA) - Isparta Devlet Hastanesi Organ ve Doku Bağış Koordinatörü Mustafa Yiğit, "Türkiye'de 25 bin civarında hasta organ bekliyor. Bundan daha kötüsü ise organ bağışı bekleyenlerin sayısının her geçen gün artması, bekleyenlerin bir kısmının da organ bulamadıkları için hayatını kaybetmesidir"

Isparta Kamu Hastaneleri Genel Sekreterliğince bir alışveriş merkezinde kurulan standın açılışında gazetecilere konuşan Yiğit, 3-9 Kasım tarihlerinin Organ Bağış Haftası olduğunu, bu haftada organ bağışına dikkati çekmek, bağış sayısını artırmak için çalıştıklarını söyledi.

Türkiye'nin organ naklinde ileri düzeyde teknolojiye sahip olmasına rağmen bağışların istenilen düzeyde olmadığını kaydeden Yiğit, "Türkiye'de 25 bin civarında hasta organ bekliyor. Bundan daha kötüsü ise organ bağışı bekleyenlerin sayısının her geçen gün artması, bekleyenlerin bir kısmının da organ bulamadıkları için hayatını kaybetmesidir" dedi.

 

Isparta Müftü Yardımcısı Veli Bilgiç, Din İşleri Yüksek Kurulu'nun organ bağışını teşvik eden fetvası olduğuna dikkati çekti. Bilgiç, "Bizim dinimizde organ bağışının yasağı yoktur aksine teşviki vardır. Hatta Peygamber Efendimiz 'Bir insanı yaşatan bütün insanlığı yaşatmış gibi, bir insanı öldüren de bütün insanlığı öldürmüş gibidir' buyurdu. Biz de bundan hareketle organ bağışında bulunmalıyız" diye konuştu. 

Konuşmanın ardından Bilgiç ile Isparta Kamu Hastaneleri Genel Sekreteri Osman Aydın, organ bağış kartı doldurdu.