Türkiye'nin Ar-Ge'ye ayırdığı pay artıyor

Türkiye'nin Ar-Ge'ye ayırdığı pay artıyor
Türkiye'nin Ar-Ge'ye ayırdığı pay artıyor
- TAGEM Genel Müdürü Burak: - "TAGEM'in bütçesine baktığımızda 12 sene önce 11 milyon liraydı. 60'a yakın enstitü ve 11 milyon lira. Bununla Ar-Ge olmaz, yapılamaz. Şimdi Bakanlığımız, son dönem hükümetlerimiz ciddi bir Ar-Ge açılımı yaptı. Bizim bütçemiz 250 milyon liralara çıktı" - "Türkiye'nin 12 sene önce Ar-Ge'ye ayırdığı pay, milli hasılanın binde 45'iydi. O zamanki milli hasıla da 230 milyar dolardı. Geldiğimiz noktada 850 milyar dolar hasılada Ar-Ge'nin payı binde 96'ya çıktı. Ciddi bir artış var"

ISPARTA (AA) - MURAT YOLCU - Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar (TAGEM) Genel Müdürü Masum Burak, " Türkiye 'nin 12 sene önce Ar-Ge'ye ayırdığı pay, milli hasılanın binde 45'iydi. O zamanki milli hasıla da 230 milyar dolardı. Geldiğimiz noktada 850 milyar dolar hasılada Ar-Ge'nin payı binde 96'ya çıktı. Ciddi bir artış var" dedi.

Burak, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yıllardır Türkiye'de Ar-Ge'nin öneminin bilinmediğini söyledi. Bir sektörde dışa bağımlı olmamanın, uluslararası anlamda rekabetin yegane yolunun araştırma ve geliştirmeden geçtiğini dile getiren Burak, "Bunlar olmadan siz ne bir ürün ne yeni bir çeşit ne de bir teknoloji geliştirebilirsiniz. Bunlar için ciddi bir Ar-Ge yapısına ve bütçeye sahip olmak gerekir" diye konuştu.

Ar-Ge için büyük bir bütçeye sahip olmak gerektiğini vurgulayan Burak, "Mesela TAGEM'in bütçesine baktığımızda 12 sene önce 11 milyon liraydı. 60'a yakın enstitü ve 11 milyon lira . Bununla Ar-Ge olmaz, yapılamaz. Şimdi bakanlığımız, son dönem hükümetlerimiz ciddi bir Ar-Ge açılımı yaptı. Bizim bütçemiz 250 milyon liralara çıktı. Yani 11 milyondan 250 milyon liraya. Siz ancak bununla Ar-Ge yapabilirsiniz ama bu da yeterli değil" ifadesini kullandı.

Ülkelerin gelişmişlik düzeylerinin Ar-Ge'ye ayırdığı paylarla ölçüldüğünün altını çizen Burak, "Türkiye'nin 12 sene önce Ar-Ge'ye ayırdığı pay, milli hasılanın binde 45'iydi. O zamanki milli hasıla da 230 milyar dolardı. Geldiğimiz noktada 850 milyar dolar hasılada Ar-Ge'nin payı binde 96'ya çıktı. Ciddi bir artış var. Tarımsal Ar-Ge olarak biz de bundan nasibimizi aldık" dedi.

- Türkiye'deki 12 bin bitki türünün 4 bini endemik

Burak, ileri Ar-Ge merkezleri açma fırsatı bulduklarını belirterek, Ankara 'da dünyanın üçüncü büyük tohum gen bankasını açtıklarını anlattı.

Türkiye'nin biyolojik çeşitlilik zengini bir ülke olduğunu, 12 bin çeşit bitkisi bulunduğunu vurgulayan Burak, bu bitkilerden 4 bininin endemik türler arasında yer aldığını bildirdi.

Tohumlara sahip çıkılmaz ve saklanmazsa bu endemik türlerin yok olacağına işaret eden Burak, şunları söyledi:

"Onun için bir yandan bunları koruma altına alarak gelecek nesillere sakladık, öbür yandan Ar-Ge çalışanlarına vererek yeni ürün için araştırma yapmaya başladılar. Mesela Kuraklık Test Merkezi. Gelecekte çok ciddi kuraklık tehlikesinin olacağını tüm varsayımlar gösteriyor. Dolayısıyla buna karşı hazırlıklı olmamız, tarımda kuraklığa dayanaklı ürünler geliştirmemiz lazım."

Burak, son yıllarda 13 Ar-Ge merkezi açtıklarını, bu sene ve gelecek yıl 14 Ar-Ge merkezi daha açacaklarını sözlerine ekledi.