Türkiye'nin ilk vakumlu camını ürettiler

Türkiye'nin ilk vakumlu camını ürettiler
Türkiye'nin ilk vakumlu camını ürettiler
- SDÜ Yüksek Enerji ve Plazma Fiziği Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Öksüz ve ekibi, yaklaşık 1,5 yıl süren çalışma sonunda Türkiye'nin ilk vakumlu camını üretmeyi başardı

ISPARTA (AA) - Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) Fizik Bölümü Yüksek Enerji ve Plazma Fiziği Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Lütfi Öksüz ve ekibi, Türkiye'nin ilk vakumlu camını üretti.

Prof. Dr. Öksüz, yaptığı yazılı açıklamada, TÜBİTAK'tan alınan destekle Türkiye'de ilk kez vakumlu cam ürettiklerini bildirdi.

Vakumlu camın en büyük avantajının, camdaki ısı transferini sıfır ve sıfıra yakın seviyeye düşürmek olduğunu belirten Lütfi Öksüz, açıklamasında, "Böylece ısı içeriden dışarıya ya da dışarıdan içeriye transfer olmuyor. Vakumlu camın diğer bir avantajı da ses yalıtımı sağlaması. Sesi taşıyan hava molekülleri olduğundan, havayı tamamen boşalttığınızda ses de sıfır noktaya geliyor" ifadesini kullandı.

Vakumlu camın çevreci özelliğine de değinen Öksüz, camın buzdolabından fırına kadar birçok alanda kullanılabildiğini ifade etti.

Prof. Dr. Lütfi Öksüz, dünyada vakumlu camı üretmek için çalışan birkaç ülke bulunduğu bilgisini de paylaştı.