Varis ameliyatı olan hasta 2 saatte taburcu edildi

Varis ameliyatı olan hasta 2 saatte taburcu edildi
Varis ameliyatı olan hasta 2 saatte taburcu edildi
- Isparta Gülkent Devlet Hastanesinde görevli Op. Dr. Murat Yıldırım tarafından kapalı yöntemle 15 dakikada gerçekleştirilen varis ameliyatında hasta, 2 saat sonra taburcu edildi

ISPARTA (AA) - Isparta Gülkent Devlet Hastanesinde görevli Op. Dr. Murat Yıldırım tarafından 15 dakikada gerçekleştirilen varis ameliyatında hasta, 2 saat  sonra taburcu edildi. 

Kas ağrısı ve ayak şişliği şikayetiyle Isparta Gülkent Devlet Hastanesine başvuran 53 yaşındaki Emine Erol'a, muayene sonucunda halk arasında "varis" olarak bilinen kronik venöz yetmezliği teşhisi konuldu. 

Hastanede tedavi altına alınan Erol, variclose yöntemiyle yaklaşık 15 dakika süren ameliyat geçirdi, ardından dinlenmeye alındı. Erol, ameliyattan 2 saat sonra taburcu edildi. 

Kontrollerinde herhangi bir sorunu çıkmayan Erol, gazetecilere yaptığı açıklamada, ameliyatın ardından ağrılarının büyük oranda azaldığını, kısa sürede sağlığına kavuşmasının kendisini mutlu ettiğini söyledi. 

Ameliyattan 2 saat sonra yürüyerek evine gittiğini belirten Erol, "Benim gibi olanlar hiç durmasın, gelsinler. Doktorumuza da beni bu rahatsızlıktan kurtardığı için çok teşekkür ediyorum" dedi. 

Dr. Yıldırım da varis ameliyatların daha önceden bacakta kesi açılarak açık ameliyat şeklinde yapıldığını söyledi. Bu ameliyatların tehlikeli olabileceğini vurgulayan Yıldırım, kanama riski ve ağrı nedeniyle hastaların operasyondan ancak 2 gün sonra taburcu edilebildiğini kaydetti. 

Son yıllarda artık açık ameliyatından ziyade hastanın bacağında herhangi bir kesi açmadan gerçekleştirilen kapalı ameliyatlar yapıldığını bildiren Yıldırım, "Bu yöntemle ultrason altında iğne ile ulaşılan noktada damar kaçağının olduğu yerde doku yapıştırıcı olarak kullanılan bir madde enjekte ediliyor. Bu şekilde damar kaçağı yüzde 100 kapanıyor" dedi. 

"Açık cerrahide operasyon 1 saat sürebilir ve bu süreç bir sıkıntı olabilir" diyen Yıldırım, 15 dakika süren kapalı operasyonlarda hastanın 2 saat süren dinlemenin ardından evine hiçbir şey olmamış gibi gidebileceğine işaret etti.

Yıldırım, bu yöntemin artık çok fazla kullanılmaya başlandığını sözlerine ekledi. 


  ETİKETLER:

  Ağrı

  ,

  Isparta

  ,

  operasyon