"Ara'yı Anlamak" paneli

"Ara'yı Anlamak" paneli
"Ara'yı Anlamak" paneli
- Fotoğraf sanatçısı Güler: - "Önce bu memleketi anlamak lazım. Bu memleketi anlamak içinse kültürlü olmak lazım" - Fotoğraf sanatçısı Mc Millen: - "Fotoğraflarında sosyoloji ve antropoloji dahil birçok perspektif var" - Belgesel yapımcısı ve savaş fotoğrafçısı Aral: - "Ara Güler benim için bir fotoğrafçı, fotoğraf sanatçısı değil, gazeteci, haberci"

İSTANBUL (AA) - "Fotoİstanbul 2. Beşiktaş Uluslararası Fotoğraf Festivali"nde, fotoğraf sanatçısı Ara Güler için "Ara'yı Anlamak" konulu panel düzenlendi.

Bu yılki teması "Başka Hayatlar" olarak belirlenen festival kapsamında, Pera Müzesi'nde gerçekleşen panelin moderatörlüğünü Özcan Yurdalan üstlendi.

Etkinliğe dinleyici olarak katılan Ara Güler, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Fotoİstanbul'un düzenlediği festival etkinliklerini ziyaret ettiğini ve beğendiğini kaydetti.

Fotoğraf çekmek isteyenlere tavsiyelerde bulunan sanatçı, "Önce bu memleketi anlamak lazım. Bu memleketi anlamak içinse kültürlü olmak lazım. Dokuz tane medeniyeti bilmek gerekiyor. Urartu'yu, Sümer'i, hepsini bilmeli. Enternasyonal dünyada bütün bunların bilinmesi gerekiyor" diye konuştu.

Panelde konuşan İrlandalı fotoğraf sanatçısı Paul Mc Millen, Ara Güler kitaplarına değinerek, mevcut kitapların sadece fotoğraflardan ve sunum yazılarından oluştuğunu aktardı.

Ara Güler'in kitaplarına dikkati çeken Mc Millen, "Fotoğraflarında sosyoloji ve antropoloji dahil birçok perspektif var. Bunların uzmanlar tarafından incelenmesi ve fotoğraflara ilişkin yazılar yazılması ve kitap olarak yayımlanması lazım. Yazılmadığı takdirde bence büyük bir ayıp olur" ifadelerini kullandı. 

-"İlk ideali sinemacı olmak"-

Savaş fotoğrafçısı Coşkun Aral da Güler ile tanıştıktan birkaç yıl sonra fotoğraflarını göstermeye cesaret ettiğinin altını çizerek, "Ara Güler benim için bir fotoğrafçı, fotoğraf sanatçısı değil, gazeteci, haberci. Bütün bu toprakların, yerelin, en ince, en ayrıntılı dokusunu, ulusaldan da atlatıp, evrensele ulaştıran bir usta" dedi.

Ara Güler ile her konuştuğunda yeni şeyler öğrendiğini anlatan Aral, kendisinden öğrendiği yeni bir bilgiyi şu sözlerle dile getirdi:

"Ustanın geçmişindeki ilk ideali sinemacı olmak. Meşhur Yavuz zırhlısının, Yavuz'un söküm aşamasındaki hikayesini belgesel yapmış. Kendisinin tarihçi, tarihi sorgulayan bir özelliği var. Yavuz'un sökümünde sökümhaneye gidip, o evreyi ciddi bir kamerayla çekmiş. O belgeseli ne zaman yayınlayacağız bilmiyorum. Ama ileride bir gün yayınlamak istiyoruz. Çünkü bu belgesel, ders almamız gereken bir tarih öyküsü."

- "Bu mükemmeliyetçilik içinde, sanatçı olmanın anlamı yok"-

Dokuz Eylül Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Simber Atay da Ara Güler'in "Ben sanatçı değilim" sözünü hatırlatarak, "Gayet tabii. Sanatçı olmak nedir ki? Fotoğraf sanatı nedir ki? Bu mükemmeliyetçilik içinde, sanatçı olmanın hiçbir anlamı yok. Sanatın da yok. Ancak yapılan şey fotoğraf sanatına yardımcı olabilir. Sonsuzluğu temsil eden o resimler, fotoğraf sanatçıları için, genel olarak sanat için ilham kaynağı olabilir. Dolayısıyla burada bu kadar mükemmel bir performansın herhangi bir şeyi olmaya ihtiyacı yok" yorumunu yaptı.

Fotoğraf sanatçısı Özcan Yurdalan ise Ara Güler'i anlamak için sadece fotoğraflarına bakmanın yeterli olmadığını aktararak, şunları söyledi:

"Bugün sadece nostaljik bir nesne olarak ya da sanat galerilerinin duvarlarındaki fotoğraflara bakan her insanın ilişki kurması mümkün ama burada sorun şu, Ara Güler bu fotoğrafları neden çekti? Çekerken bize anlatmak istediği neydi? Hikayesi neydi? O fotoğrafların çekildiği toplumsal koşullar, fotoğrafların öznelerinin kimlikleri, toplumsal, sosyal, kültürel yapıları neydi? Bu bağlamdan koparıldığı vakit, Ara Güler fotoğraflarını anlamanın mümkün olmayacağını düşünüyorum. Çünkü o fotoğraflar, kendi tanımıyla 'çağın tanıklığını' yaparken, belli bir dönemin de sosyolojik, ekonomik, siyasi ve kültürel tanımını yapan fotoğraflardır."

Fotoİstanbul Festivali kapsamında, 47 sergi, 15 panel ve yuvarlak masa tartışması, 80 fotoğraf gösterisi, 100'ü aşkın portfolyo değerlendirmesi, kitap imza günleri ve ustalarla söyleşi düzenlenecek.

Etkinlik, 8 Kasım'a kadar İstanbullularla fotoğrafı buluşturacak.