CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu:

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu:
CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu:
- "(Sümeyye Erdoğan'a yönelik suikast iddiası üzerine başlatılan soruşturma) İddiayı kim ileri sürüyor? İddia kime ait? Havuz medyası. Yani haram medyası, yani haramdan beslenenler. Savcı soruşturma açmış, soruşturma açan savcıyı yürekten kutluyorum. Başsavcılığı kutlarım. İddiaları kim ortaya çıkarırsa somut delillerle o savcıyı kutlarım" - "(İç Güvenlik Paketi) Bakın Sayın Abdullah Gül açıklama yapmış 'bir daha gözden geçirin' diye. Sağduyunun sesi, sonunda söylüyor" - "Türkiye birinci sınıf demokrasiyi kabul etmek zorundadır. Devletin eline sopa verip vatandaşın ensesinde boza pişiremezsiniz. Yapmak istedikleri o. Biz de ona karşı çıkıyoruz. Kim yapıyorsa elinde molotofkokteyli atıyorsa yakalarsın, götürürsün. Sen yakaladın götürdün de birisi karşı mı çıktı? Yok öyle bir şey. Vatandaşı kandırıyorlar" - "IŞİD'in Türkiye'de yüzlerce uyuyan hücresi var. Herkes bunu biliyor. Hükümet de biliyor, ülkenin istihbarat teşkilatı da biliyor. Ama hükümet IŞİD'i terör örgütü olarak kabul etmiyor"

İSTANBUL (AA) -  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, bazı basın yayın organlarında yer alan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 'ın kızı Sümeyye Erdoğan'a suikast düzenleneceğine dair iddialar üzerine Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın soruşturma başlatmasına ilişkin, "Güzel, Başsavcılığı kutlarım. İddiaları ki ortaya çıkarırsa somut delillerle o savcıyı kutlarım" dedi.

Kılıçdaroğlu, Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi ziyaret etti. Kılıçdaroğlu'nu, belediyeye gelişinde Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat ve partililer karşıladı.

Basına kapalı gerçekleşen görüşmede CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, bazı bölge milletvekilleri ile ilçe belediye başkanları da hazır bulunurken, basın mensuplarının kısa süre görüntü almasına izin verildi.

Kılıçdaroğlu, belediye binasında partisinin ilçe başkanları ile de görüştü.

Yaklaşık 1,5 saat süren görüşmeler sonrası Kılıçdaroğlu, belediye binası yakınındaki bir çay bahçesinde vatandaşlarla sohbet etti.

Kılıçdaroğlu, burada basın mensuplarının gündeme ilişkin sorularını cevapladı.

Bir basın mensubunun "Bugün hükümete yakın gazetelerde Sümeyye Erdoğan'a seçime yakın suikast girişiminde bulunulacağı iddiası var. Bu konudaki değerlendirmesini alabilir miyiz?" sorusuna "İddialar kim tarafından ileri sürülüyor?" karşılığını verdi.

Bir başka gazetecinin "Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı iddiaları ciddiye alıp soruşturma başlattı" demesi üzerine Kılıçdaroğlu, "Güzel, Başsavcılığı kutlarım. İddiaları kim ortaya çıkarırsa somut delillerle o savcıyı kutlarım" dedi.

Kemal Kılıçdaroğlu, başka bir programda aynı sorunun sorulması üzerine "İddiayı kim ileri sürüyor? İddia kime ait? Havuz medyası. Yani haram medyası, yani haramdan beslenenler. Savcı soruşturma açmış, soruşturma açan savcıyı yürekten kutluyorum" ifadelerini kulandı. 

- "Türkiye birinci sınıf demokrasiyi kabul etmek zorundadır"

Kılıçdaroğlu, "İç Güvenlik Paketi görüşmeleri sırasında yaralanan milletvekilleri oldu. Kavgalar yaşandı. Süreci nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorusuna karşılık, şunları söyledi:

"İç Güvenlik Yasası getiriyorsunuz parlamentoda terör estiriyorsunuz. Bunun adı İç Güvenlik Yasası mı? Nasıl bir iç güvenlik yasası ki muhalefet partilerine saldırıyorsunuz ve yaralıyorsunuz. Eğer milletvekiline bunları yapıyorsa Adalet ve Kalkınma Partisi vatandaşa ne yapacak? Onları dokunulmazlığı var bunu yapıyor. Vatandaşın dokunulmazlığı yok. Onların da ensesinde boza pişirecekler. Bakın Sayın Abdullah Gül açıklama yapmış 'bir daha gözden geçirin' diye. Sağduyunun sesi, sonunda söylüyor."

- "Bu millet sizden korkmaz"

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, gerçeğin tek olduğunu ve vatandaşın huzur içinde yaşamak istediğini belirterek, gelip oturdukları bu kahvede dertleri olmadığını ifade etti.

"Ama buradan birisi gelip diyecek ki 'seni içeri atacağım'. Niye arkadaşlar? Hangi gerekçeyle? Seni tutuklayacağım. Hangi gerekçeyle" diyen Kılıçdaroğlu, bunların doğru olmadığını aktardı.

Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

"Türkiye birinci sınıf demokrasiyi kabul etmek zorundadır. Almanya'da, İngiltere'de, Fransa'da, Belçika'da, Japonya'da nasılsa bizim ülkemizde birinci sınıf demokrasi olsun. Vatandaşımız buna layık. Niye üçüncü sınıf demokrasi olsun. Niye iktidar elinde sopayla gezsin. Devlet vatandaşa hizmet etme aracıdır. Baskı kurma aracı değildir. Devletin eline sopa verip vatandaşın ensesinde boza pişiremezsiniz. Yapmak istedikleri o. Biz de ona karşı çıkıyoruz. Hangi gerekçeyle yapıyorsunuz siz bunu? Yüzünü kapatan... Zaten kanun var, yüzünü kapatan adamı yakalarsınız götürürsünüz. Molotofkokteyli atan... Savunan mı var? Kim yapıyorsa elinde molotofkokteyli atıyorsa yakalarsın götürürsün. Sen yakaladın götürdün de birisi karşı mı çıktı? Yok öyle bir şey. Vatandaşı kandırıyorlar. Amaç ne? Amaç şu; Seçime gidiyoruz AKP kan kaybediyor, acaba biz baskı kurarak milleti nasıl korkuturuz? Bu millet sizden korkmaz."

- Süleyman Şah'taki askerlerin rehin alındığı iddiası

Kılıçdaroğlu, Suriye'deki Süleyman Şah Türbesi'nde görev yapan askerlerin IŞİD tarafından rehin alındığı iddialarının sorulması üzerine, askerlerin nöbet değişimi yapmadığını, eskiden olmasına rağmen şu an değiştirilmediğini kaydederek, "Eskiden vardı, niye yok? Davutoğlu bu soruya nasıl cevap verecek acaba" dedi.

"Ben şahsen utanıyorum. 'Büyük, güçlü, onurlu Türkiye' diyoruz Süleyman Şah'taki askerleri bile koruyamayan bir Türkiye gerçeği çıktı karşımıza" ifadelerini kullanan Kılıçdaroğlu, bütün bunların halkın gözünden kaçırıldığını dile getirdi.

Kılıçdaroğlu, "Davutoğlu da yani bu ülkenin Başbakanı da Cumhurbaşkanı da artık Batı'da alay konusu oluyor. Nereye giderseniz gidin alay konusu oluyor. Mustafa Kemal'in Türkiyesi böyle bir Türkiye değildir. Başbakanı da Cumhurbaşkanı da onurlu, dirayetli, sözüne güvenilen kişi olmak zorundadır" diye konuştu.

Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk kez bütün dünyada yalnız bırakıldığını dile getiren Kılıçdaroğlu, Türkiye'nin iyi yönetilmediğini, herkesin oturup düşünmesi gerektiğini savundu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, hizmetin vatandaşın derdini dinleyerek, onun çayını kahvesini içerek, terini koklayarak yapıldığını, siyasetin de böyle olması gerektiğini, kendilerinin böyle yaptığını belirterek, siyasetçinin düzgün adam olması ve verdiği sözün arkasında durması gerektiğini söyledi.

- "IŞİD'in Türkiye'de yüzlerce uyuyan hücresi var"

Bir gazetecinin "IŞİD'in Türkiye'ye sızdığı, sınırdaki bazı köylere yerleştiği hatta büyükşehirlerde eylem hazırlığı olduğu yönünde iddialar var. Size ulaşan bilgiler var mı?" sorusuna Kılıçdaroğlu, "IŞİD'in Türkiye'de yüzlerce uyuyan hücresi var. Herkes bunu biliyor. Hükümet de biliyor, ülkenin istihbarat teşkilatı da biliyor. Ama hükümet IŞİD'i terör örgütü olarak kabul etmiyor" karşılığını verdi.

Kılıçdaroğlu, sorunun da burada çıktığını belirterek, hükümetin IŞİD'e destek verdiğini öne sürdü.

Türkiye'nin bu yüzden itibarının yerlerde olduğunu dile getiren Kılıçdaroğlu, "Bir terör örgütüne Türkiye Cumhuriyeti nasıl destek verir? Silah, militan desteği veriyor. Bütün bunların hepsini biz biliyoruz. Dünya da biliyor aslında" ifadelerini kullandı.