CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu: (2)

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu: (2)
CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu: (2)
- "Türkiye'yi 13 yıldır yaşanmaz bir ülke haline getirenlerden Türkiye'yi kurtarıp, yaşanacak bir ülke haline getirmek, ülkeye özgürlüğü getirmek, medya, iş dünyası üzerindeki baskıyı kaldırmak, yoksulluğu, işsizliği bitirmek, uygar dünyadaki yerimizi almak için bizim tek başına CHP iktidarına ihtiyacımız var. Bunu yapacağız. Türkiye'yi uygar dünyanın bir parçası haline getireceğiz" - "(Sandık güvenliği) Bilgisayar altyapımız mükemmel. Genel merkezde trafoya girme konusunda diğer kedileri uyaracak Şeromuz da var. Şero'ya da talimat verdik. 'Bütün kedilere haber ver, bu seçim sürecinde trafoya girmesinler' dedik. Bütün arkadaşlarımıza 'Islak imzalı tutanakları bize gönderin' dedik. Geçen seçimlerde yüzde 70'ine ulaştık. Bu seçimlerde inşallah tamamına ulaşacağız. Çünkü bütün sandıklarda görevli arkadaşlarımız olacak"

İSTANBUL (AA) - CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Türkiye'yi 13 yıldır yaşanmaz bir ülke haline getirenlerden Türkiye'yi kurtarıp, yaşanacak bir ülke haline getirmek, ülkeye özgürlüğü getirmek, medya, iş dünyası üzerindeki baskıyı kaldırmak, yoksulluğu, işsizliği bitirmek, uygar dünyadaki yerimizi almak için bizim tek başına CHP iktidarına ihtiyacımız var. Bunu yapacağız. Türkiye'yi uygar dünyanın bir parçası haline getireceğiz" dedi.

Kılıçdaroğlu, Kadıköy Yoğurtçu Parkı'nda Uğur Dündar'ın hazırlayıp sunduğu Halk Arenası'na konuk olarak, gençlerin sorularını yanıtladı. 

Seçimlerde bilgisayar sisteminde hile yapılacağına dair kuşkular bulunduğuna yönelik bir soru üzerine Kılıçdaroğlu, seçimlere çok iyi hazırlandıklarının altını çizerek, şunları söyledi:

"Bilgisayar altyapımız mükemmel. Başında bu işleri bilen, hayatı bu işlerde geçmiş bir arkadaşımız var. Genel merkezde trafoya girme konusunda diğer kedileri uyaracak Şeromuz da var. Şero'ya da talimat verdik. 'Bütün kedilere haber ver, bu seçim sürecinde trafoya girmesinler' dedik. Bütün arkadaşlarımıza 'Islak imzalı tutanakları bize gönderin' dedik. Geçen seçimlerde yüzde 70'ine ulaştık. Bu seçimlerde inşallah tamamına ulaşacağız. Çünkü bütün sandıklarda görevli arkadaşlarımız olacak. Bütün ıslak imzalı tutanaklar elimizde olduktan sonra oynama olup olmadığını çok daha iyi saptayabileceğiz."

 Kılıçdaroğlu, Gezi olaylarında hayatını kaybeden Mehmet Ayvalıtaş, Abdullah Cömert, Medeni Yıldırım, Ethem Sarısülük, Berkin Elvan, Ali İsmail Korkmaz, Ahmet Atakan ve Hasan Ferit Gedik'in resimlerinin yer aldığı tablonun önünde oturduğu hatırlatılarak, "İktidara geldiğinizde yolsuzlukların, hırsızlıkların ve arkadaki şehitlerin hayatlarını kaybettiği olayların sorumlularını cezalandıracak mısınız?" sorusuna, "Hiç kimsenin endişesi olmasın. Biz hukukun üstünlüğüne inanan bir siyasi partiyiz. İnsan haklarına değer veririz. Kadın erkek eşitliğine inanırız, saygı gösteririz ve o çerçevede çalışırız. Gençlerimizi koruruz, gençlerimizin üzerine titreriz, onların özgürlüklerine ne kadar düşkün olduklarını biliriz. Baskı kuran, elinde sopayla iktidarı temsil eden kişileri hiçbir zaman onaylamadık ve kabul etmedik. Böyle davrananları da hiç endişeniz olmasın yargının önüne çıkaracağız" yanıtını verdi.

Yüzde 10 barajının kaldırılıp kaldırılmayacağına ilişkin bir soru üzerine Kılıçdaroğlu, yüzde 10 seçim barajını "12 Eylül askeri darbesinin demokrasiye yaptığı bir darbe" diye tanımlayarak, "Yüzde 10 seçim barajını kaldıracağız. Nasıl HES'lerin önündeki barajları kaldıracaksak, siyasetin önündeki barajları da kaldıracağız" dedi.

-"Miting meydanlarına gelen arkadaşlarımızın tamamı gönüllü gelenler"-

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Mitinglerdeki kalabalık arasında taşıma topluluklar var mıydı? Diğer partilere oy veren vatandaşları da etkilediniz mi?" soruları üzerine, "Etkileyip etkilemediğimizi sandıkta göreceğiz. Miting meydanlarına gelen arkadaşlarımızın tamamı gönüllü gelenler. Zaten taşıyacak paramız da yok. Nereden otobüs bulacağız, o kadar para yok zaten" ifadelerini kullandı.

Sokaktaki vatandaşın CHP'nin projelerden memnun olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, CHP'nin halkı, insanı odağına alan sosyal demokrat parti olduğunu vurguladı.

Kılıçdaroğlu, CHP'nin demokrasiyi içselleştirdiğini dile getirerek, "Bizim dışımızda ön seçim yapan başka bir parti yoktur. Yüzde 10 gençlik kotası, yüzde 33 cinsiyet kotası başka partide yoktur. Önümüzdeki süreçte, kurultayda bir değişiklik daha yapacağız. Kontenjan hakkını bir kez kullanan, ikinci kez kontenjan hakkını kullanamayacak" dedi.

CHP'nin tek başına iktidar olmak istediğini ifade eden Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

"Türkiye'yi 13 yıldır yaşanmaz bir ülke haline getirenlerden Türkiye'yi kurtarıp, yaşanacak bir ülke haline getirmek, ülkeye özgürlüğü getirmek, medya, iş dünyası üzerindeki baskıyı kaldırmak, yoksulluğu, işsizliği bitirmek, uygar dünyadaki yerimizi almak için bizim tek başına CHP iktidarına ihtiyacımız var. Bunu yapacağız. Türkiye'yi uygar dünyanın bir parçası haline getireceğiz. Bütün uygar dünya, Türkiye'deki baskıcı rejimden bunalmış vaziyette ve herkesin kaygısı 'Türkiye dikta yönetiminden nasıl kurtulacak?' Bütün hedefimiz, Türkiye'yi baskıcı yönetimden kurtarmaktır. İlk kez oy kullanacaklara söylüyorum: Artık siz de özgürlük, demokrasi, bu ülkenin sokaklarında rahatça gezmek istiyorsanız sizin de tek partiniz olmalı, o da CHP olmalı."

Kılıçdaroğlu, "Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile nasıl uyumlu çalışacaksınız?" sorusuna, "CHP iktidarında herkes yerli yerine oturacak. Kaçak saraydaki de yerli yerine oturacak. Hiç kimse endişe etmesin" yanıtını verdi.

Kemal Kılıçdaroğlu, bir soru üzerine Haydarpaşa'nın eski haliyle korunacağını bildirdi.

-"Gazetecilik yapan bu arkadaşlarımıza şükran borçluyuz"-

MİT tırlarının durdurulmasına ilişkin fotoğrafları yayımlayan Cumhuriyet gazetesine soruşturma açılmasına ilişkin bir soru üzerine Kılıçdaroğlu, Cumhuriyet gazetesinin, böyle bir gerçeği toplumun önüne koyduğu için gerçek bir gazetecilik örneği verdiğini belirterek, şunları söyledi:

"Gazetecilik yapan bu arkadaşlarımıza şükran borçluyuz. Gerçekler çoğu zaman iktidar partilerince rahat kabul edilemez. 'İnsani yardım yapıyoruz' diye yola çıkmışlardı. Bu belgeler ortaya çıkınca Türkmenlere yardım yapıyoruz dediler. Türkmenler, 'Biz silah almadık' deyince, seslerini kestiler işte 2 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istiyorlar. Ne söylerlerse söylesinler. Kaldı ki Türkmenlere göndereceksen Yayladağı'ndan göndermelisin ama sen başka bir kapıdan gönderiyorsun. Kime gönderiyorsun? IŞİD'e gönderiyorsun. IŞİD insanları katlediyor. Türkiye Cumhuriyeti tarihinde böyle dramatik bir olay yaşanmadı. İlk kez yaşanıyor ve ilk kez Türkiye Cumhuriyeti, korsan devlet olarak görülüyor."

Kılıçdaroğlu, Cumhuriyet gazetesine destek vermek gerektiğini vurguladı.

-"İş bulanlardan kredi geri ödemesi talep edilecek"-

Üniversitede kredi alanlardan mezun olup iş bulmaları halinde kredi geri ödemelerini talep edeceklerini, iş bulamayanlardan bunu talep etmeyeceklerini bildiren Kılıçdaroğlu, gençlerin CHP'nin internet sitesi üzerinden partiye üye olabildiğini hatırlattı. Kılıçdaroğlu, gençlere, "CHP'de değişiklik, devrim mi istiyorsunuz? Gelin CHP'ye üye olun, devrimi beraber yapalım" çağrısında bulundu.

Kılıçdaroğlu, Suriye'ye barışın gelmesi için uluslararası boyutta çaba göstereceklerini, ülkeye silah geçişine ve radikal unsurların Türkiye'de eğitilmelerine engel olacaklarını ifade etti.

(Bitti)