Trabzon Erdoğdu Anadolu Lisesi'nin dünya şampiyonluğu

Trabzon Erdoğdu Anadolu Lisesi'nin dünya şampiyonluğu
Trabzon Erdoğdu Anadolu Lisesi'nin dünya şampiyonluğu
- Türk futbolunda son yıllarda alt yaş gruplarında başarı elde eden isimler, beklenilen düzeye çıkamıyor - Spor yazarları Mehmet Demirkol, Hakan Ünsal ve Atilla Türker, Trabzon Erdoğdu Anadolu Lisesi'nin başarısı ile Türk futbolunun genç yıldızlarının üst seviyelere istenilen düzeyde taşınamamasını AA'ya değerlendirdi - Mehmet Demirkol: "Yetenek olarak Avrupa'nın Brezilyası olabilecek kadar geniş bir havuzumuz var ama bunları üst yapıya taşımakta zorluk çekiyoruz" - Hakan Ünsal: "Oradan çıkacak bazı isimler, Türk futboluna önemli hizmetlerde bulunacaklardır. Bundan da en fazla Trabzonspor faydalanacaktır, faydalanması gerekir"

İSTANBUL (AA) - Trabzon Erdoğdu Anadolu Lisesi'nin Guatemala'da yapılan Okul Sporları Dünya Futbol Şampiyonası'nı zirvede tamamlaması sonrası, altyapı kategorilerinde elde edilen başarılara imza atan sporcuların üst seviyelere istenilen oranda taşınamaması konusu gündeme geldi.

Spor yazarları Mehmet Demirkol, Hakan Ünsal ve Atilla Türker, Trabzon Erdoğdu Anadolu Lisesi'nin başarısı ve Türk futbolundaki altyapı sorunuyla ilgili AA muhabirine değerlendirmelerde bulundu.

Trabzon Erdoğdu Anadolu Lisesi'nin elde ettiği başarının önemli olduğuna dikkati çeken Fanatik gazetesi köşe yazarı ve spor yorumcusu Mehmet Demirkol, "Aynı başarıyı 2013 yılında da Trabzon Lisesi elde etmişti. Orada oynayan futbolculardan bugün Trabzonspor'un kadrosunda kimse yok. Bir tek Ergin Keleş bir süre oynayabildi. Şu anda Trabzonspor'da Bayern Münih altyapısından Mehmet Ekici ve Deniz Yılmaz var. Biz altyapıyı üst yapıya taşımakta sorun yaşıyoruz" diye konuştu.

Türkiye 'de altyapıların beklentilerin çok altında oyuncu çıkarabildiğini aktaran Demirkol, şunları söyledi:

"Yetenek olarak Avrupa'nın Brezilyası olabilecek kadar geniş bir havuzumuz var ama bunları üstyapıya taşımakta zorluk çekiyoruz. Bu durum sadece futbolda da değil, tüm sektörlerde geçerli. Maalesef tam olarak üst seviye eğitim veremiyoruz. Çok yetenekli olanlar yurtdışına gidiyorlar. Ülkemizde hala beyin göçü söz konusu. Futbolda ise iyi paralar kazanılmasından dolayı ülke içinde zengin oluyorlar ve daha fazlasını hedeflemiyorlar." 

Demirkol, Türkiye'de genç oyuncuların önemli bir kulübe transfer olmasının ardından önünde hedefi kalmadığını savundu. Demirkol, "Büyük takımlardan birine transfer olup, büyük paralar kazanıyorlar. Daha büyük hedefleri kalmıyor. Mesela Hollanda'da böyle değil. Oyuncu 22-23 yaşında olsa bile kazanabileceği paranın ancak yüzde 10'una ulaşabiliyor. Büyük paraları bir anda kazanamıyorlar. Bunun için İtalya'ya, İngiltere'ye, İspanya'ya gidebilmeleri gerekiyor. Yani hedeflerine tam olarak ulaşabilmiş olmuyorlar. Bizde ise 19 yaşında bir büyük kulübe transfer olduklarında, önemli rakamları bir anda kazanabiliyorlar" diye konuştu.

 

-Hakan Ünsal: "En fazla Trabzonspor'un faydalanması gerekir"

Futbolculuğu döneminde Galatasaray ve A Milli Takımla önemli başarılar kazanan, şu anda ise Hürriyet gazetesinde köşe yazarlığı yapan Hakan Ünsal, Trabzon Erdoğdu Anadolu Lisesi'nin Okul Sporları Dünya Futbol Şampiyonası'nda Türkiye'yi başarıyla temsil ettiğini vurgularken, bu kaynaktan en fazla Trabzonspor'un faydalanması gerektiğini söyledi.

Türkiye Profesyonel Futbolcular Derneğinin genel sekreterliğini de üstlenen Ünsal, Trabzon Erdoğdu Anadolu Lisesi'nin dünya şampiyonu olarak çok önemli bir başarı kazandığını aktararak, "Orada Türkiye'yi müthiş temsil ettiler. Oradan çıkacak bazı isimler, Türk futboluna önemli hizmetlerde bulunacaklardır. Bundan da en fazla Trabzonspor faydalanacaktır, faydalanması gerekir" diye konuştu.

Bu takımda yer alan oyuncuların kariyer planlamalarının doğru yapılması gerektiğine dikkati çeken Ünsal, "Bence şu anda en önemli konu bu. Böyle bir başarı kazandıklarına göre, yetenekleri var demektir. Bundan sonra futbol hayatlarına nerede ve nasıl devam edecekler, şans bulabilecekler mi? Bir başarı kazandılar ama oynamaya devam etmezlerse hiçbir anlamı kalmayacak. Dolayısıyla burada en önemli görev Trabzonspor'a düşüyor" ifadelerini kullandı.

Her ne kadar yabancı sayısı neredeyse serbest bırakılsa da Türk futbolunun geleceğinin yine altyapıdan çıkarılacak kaliteli yerli oyunculardan geçtiğini anlatan Ünsal, şunları söyledi:

"Türk futbolu bir yerlere gelecekse, altyapıdan yetişen değerli oyuncuların üzerine düşerek, her anlamda onları eğiterek olacaktır. Bu çocukların 14-15-16 yaşlarında normal eğitimlerinin yanında, kariyerleriyle ilgili hazırlıkların da yapılması lazım. Şu anda Türkiye'nin gündemindeler. Bundan sonrası için ise tehlikeli bir durum var. Bu oyuncuların iyi yönetilip, iyi eğitilmeleri gerekir. Bizde bir anda başarı kazanılıyor ve basamaklar onar onar çıkılıyor ancak her bir basamağın sana katacağı şeyleri beraberinde getiremiyorsun. Sıkıntı da burada patlak veriyor. Türkiye Profesyonel Futbolcular Derneği olarak bu konuyla ilgili çalışmalarımız var ve kısa süre içinde devreye sokacağız. Biz de elimizden geleni yapacağız."

 

-Atilla Türker: "Bugün o gündür"

Trabzon Erdoğdu Anadolu Lisesi'nin başarısıyla gündeme gelen altyapı sorunlarına değinen Habertürk gazetesi köşe yazarı Atilla Türker, bu vesilenin iyi kullanılması gerektiğini aktardı.

"Bugün o gündür" ifadesini kullanan Türker, "Türkiye'nin bayrağını dalgalandıran, Trabzon'u gururlandıran bu gençler, dileriz ki ülke futbolumuzun ilerlemesi için ön planda yer alırlar" görüşünü dile getirdi.

Türkiye'nin altyapıdan yıldız oyuncu çıkarmakta büyük sıkıntı çektiğini anlatan Türker, bunda kulüplerin mali kaynaklarını sorumsuzca kullanıp gençlere fırsat eşitliği tanımamasının en önemli etken olduğunu savundu.