1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü
1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü
- 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü Çeşme ve Aliağa'da kutlandı

İZMİR (AA) - 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü İzmir'in ilçelerinde coşkuyla kutlandı.

Çeşme'de bayram kutlamaları sabahın erken saatlerinde başladı. Sıdıka-Kelami Ertan Lisesi önünde toplanan aralarında bazı sendika, siyasi parti ve sivil toplum örgütlerinden temsilcilerin de bulunduğu grup slogan atarak Cumhuriyet Meydanı'na yürüdü. 

Meydanda toplanan grup adına basın açıklaması yapan DİSK Genel- İş Temsilcisi Zafer Gostak, işçilerin bayramını kutladı. İşçi ölümlerine dikkati çeken Gostak, "İşçi ölümleri sadece toplu olduğunda, 300 kişi olduğunda duyuyoruz. Arkasındaki ölümler ve işten çıkartılmalarından kimsenin haberi olmuyor" dedi.

Kutlama, çeşitli gösterilerle son buldu.

- Aliağa'daki kutlama

Aliağa ilçesinde Emek Platformu tarafından organize edilen 1 Mayıs kutlamaları öncesi işçiler Aliağa Petrol-İş Sendika binası önünde bir araya geldi. Burada toplanan çeşitli sendika ve sivil toplum örgütleri İstiklal Caddesi üzerinden, Demokrasi Meydanına kadar sloganlar atarak yürüdü.

Ellerindeki flama bayrak ve afişleriyle renkli görüntüler oluşturan işçilerin yürüyüşüne vatandaşlar evlerinin balkonlarından, esnaflar işyerlerinin önünden alkışlarıyla destek verdi.

Demokrasi Meydanı'nda platform adına yapılan basın açıklamasında, "Fabrikalarımız, işyerlerimiz kırdıkları ihracat rekorlarıyla övünüyor. Asgari ücret 940 lira. Taşeron her yanı sarmış. Taşeronluk patrona cennet işçiye cehennem olmuş. Patronlar ve hükumetleri, toplu sözleşmeleri ortadan kaldırma hedefiyle işçi sendikalarına saldırıyor. İşçi sınıfının mücadelesini yasa dışı kılmak amacıyla grev ve örgütlenme hakkı sınırlanıyor" denildi.

Kutlama, zeybek gösterisi ile son buldu.