1. Urla Uluslararası Enginar Festivali

1. Urla Uluslararası Enginar Festivali
1. Urla Uluslararası Enginar Festivali
- Renkli görüntülere sahne olan festival, "en güzel enginarlı yemek" yarışması ile sona erdi

İZMİR (AA) - Urla'da bu yıl ilk kez düzenlenen ve renkli görüntülere sahne olan 1. Urla Uluslararası Enginar Festivali, sona erdi.

İki gündür süren festival boyunca ilçenin birçok noktasında çeşitli etkinlikler düzenlendi. Yabancı katılımcıların da ilgi gösterdiği festivalde Urla, en kalabalık günlerini yaşadı.

Festivalde farklı tariflerdeki enginar yemekleri sofraları süsledi. 

Urlalı Mustafa İnal'ın odun ateşinde enginar döneri katılımcıların yoğun ilgisiyle karşılaştı.

Festival alanlarına kurulan mutfaklarda enginarın çorbası, baklavası, böreği, reçeli, sarması, salatası, kısırı, dolması, pilavı ve ezmesi yapıldı, konuklara ikram edildi. 

Urlalı kadınlar, festival alanlarına kurulan stantlarda el emeği enginar yemeklerini, satma fırsatını buldu. Bazı üreticiler de tarlalarından getirdikleri enginarı, stantlarda pazarladı. 

Ziyaretçiler, stantlarda satılan enginar figürlü aksesuarlara ve süs eşyalarına ilgi gösterdi. 

Festivalde bazı müzik grupları sahne aldı. Ziyaretçiler, festival hatırası "Enginar kız " ile hatıra fotoğrafı çektirdi. 

- "En lezzetli enginar yemeği için yarıştılar"

Festival kapsamında Urla Eski Tamirhane Binası'nda düzenlenen yarışmalarda "En lezzetli enginar yemeği" yarışmaları yapıldı. 

Yarışmada 9 kişilik jüri üyesi, çeşitli kategorilerdeki ustaların enginar yemeklerini denedi. 

"Enginarlı kuzu yemekleri" ustalar kategorisinde Rafet Ertuğrul, gençler kategorisinde Mert Berk Apak, "Enginarlı balık yemekleri" ustalar kategorisinde Veli Can Bektaş, gençler kategorisinde Mert Berk Apak birinci oldu. 

"Geçmişten günümüze annelerimizin enginar yemekleri" yarışmasında ise "Enginarlı uskumru" ile Emre Kızılışık birinci, oğlak etli enginar dolması ile Gülsüm Balcı ikinci, enginar tatlısı ile Hatice Birol üçüncü oldu.

1. Urla Uluslararası Enginar Festivali, Urla Belediye Başkanı Sibel Uyar ve Ekonomi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Oğuz Esen'in yarışmalarda dereceye girenlere ödüllerini vermesiyle sona erdi. 

 


  ETİKETLER:

  ekonomi

  ,

  İzmir

  ,

  Belediye

  ,

  Müzik

  ,

  Kız