10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü

10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü
10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü
- İzmir Barosu İnsan Hakları Merkezi Yönetim Kurulu Üyesi Kadan: - "Mülteci sorununun politik değil, insani bir sorun olduğu kabul edilmeli ve çözüm önerileri bu bakış açısı ile geliştirilmelidir"

İZMİR (AA) - İzmir Barosu İnsan Hakları Merkezi Yönetim Kurulu Üyesi Nuriye Kadan, "Mülteci sorununun politik değil, insani bir sorun olduğu kabul edilmeli ve çözüm önerileri bu bakış açısı ile geliştirilmelidir" dedi. 

Kadan, 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü dolayısıyla İzmir Adliyesi'nde düzenlediği basın toplantısında, Avrupa'ya gitmeye çalışan sığınmacıların kullandığı botların batması sonucu Türk karasuları içinde 46 çocuğun boğularak yaşamını yitirdiğini anımsattı.

Çocuk haklarının korunmasına yönelik tedbirlerin geciktirilmeden hayata geçirilmesi gerektiğine işaret eden Kadan,"Ülkelerindeki savaş ve çatışmalar nedeniyle kitlesel göçlere mecbur bırakılan sığınmacıların durumu insan hakları örgütlerinde endişe uyandırmaktadır" dedi.

Türkiye'yi "Avrupa'nın bekçisi" konumuna sokacak çözümlere karşı olduklarını ifade eden Kadan, şunları kaydetti:

"Avrupa'da sınırları kapama yönündeki eğilim, sığınma prosedürü sırasında ve mülteci statüsü verildikten sonra devam eden asgari haklarının ihlallerine ilişkin hukuka aykırılıklar, hoşgörüsüzlük, ırkçılık, yabancı düşmanlığı, gerilimler, ulusal, etnik gerginlik ve çatışmalar tarafımızda endişe yaratmaktadır. Bu konuda karşılaşılan sorunlara çözüm ararken öncelikle mültecilerin korunması ve geri göndermeme ilkeleri temel alınarak mülteci sorununun politik değil, insani bir sorun olduğu kabul edilmeli ve çözüm önerileri bu bakış açısı ile geliştirilmelidir."