112 Acil Çağrı Merkezleri Projesi

112 Acil Çağrı Merkezleri Projesi
112 Acil Çağrı Merkezleri Projesi
- İzmir Valisi Toprak: - "Tüm çağrı numaraları birleştirilecek ve buradan yönetilecek"

İZMİR (AA) - İzmir Valisi Mustafa Toprak, kentteki tüm acil durum ihbarlarında hizmet verecek 112 Acil Çağrı Merkezi binasında incelemede bulundu.

Bornova ilçesi Doğanlar Mahallesi'ndeki binayı, Vali Yardımcısı Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanı Cemil Özgür Öneği, 112 Acil Çağrı Merkezi Müdürü Mustafa Arslan, Yatırım İzleme Müdürü Nurettin Yıldız, İzmir AFAD Müdürü Faruk Üner ve teknik ekip eşliğinde ziyaret eden Vali Toprak, 2016 yılında hizmete girecek merkez hakkında bilgi aldı. 

Toprak, ziyaret sonunda yaptığı açıklamada, İçişleri Bakanlığı bünyesindeki çalışma kapsamında 110 İtfaiye, 112 Sıhhi İmdat, 155 Polis İmdat, 156 Jandarma, 177 Orman, 158 Sahil Güvenlik ve 122 AKUT gibi tüm acil çağrılarının 112  numarası ile tek bir merkezden karşılanacağını hatırlattı. 

Acil durumda sevk ile koordinasyonunun sağlanması için her ilde fiziki ve teknik donanımı en üst seviyede olan bir merkezin gerçekleştirildiğini belirten Vali Toprak, bu sayede çağrı hizmetlerinin ülke genelinde etkin ve verimli bir şekilde sunulacağını, ilgili kuruluşların iletişim ve işbirliğinin en üst seviyeye çıkarılacağını vurguladı. 

- "Vakit kaybı olmayacak"

Toprak, Türkiye'de 12 ilde 112 Acil Çağrı Merkezi Projesi'nin hayata geçtiğini, İzmir'deki binanın ihalesinin de 2014 yılında gerçekleştirildiğine değinerek, şu bilgileri verdi:

"İhalede 360 gün süre verilmişti ve süre aşağı yukarı nihayetlenmek üzere. Fiziki olarak çok da güzel bir bina olmuş. Eksiklikleri de hemen hızlı bir şekilde giderilecek ve daha sonra geçici kabul sağlanacak. Tüm çağrı numaraları birleştirilecek ve buradan yönetilecek. Her kurumun burada ilgili temsilcileri de olacak. Vakit kaybı olmaksızın yanlış gelen çağrılar da burada ayıklanacak, kurumlar bir an önce olaya müdahil olacak. Dolayısıyla insan israfından kaynak israfından kurtulacağız ve her şeyden öte gelen acil çağrılarının zamanında ulaşılmasına da imkan sağlanmış olacak."

Projenin uluslararası standartlara uyduğuna işaret eden Toprak, inşaatın hemen ardından İçişleri Bakanlığı İller Genel Müdürlüğünün yazılım ve donanım ihalesinin gerçekleştirileceğini açıkladı. 

Binadan kentteki MOBESE kameralarının 24 saat esasıyla izleneceğini de aktaran Mustafa Toprak, 2016 yılında İzmir'in de dahil olduğu 15 ilde projenin hayata geçirileceğini kaydetti.

- Sistemin amacı 

Acil çağrı merkezinde sağlık, itfaiye, jandarma, polis, Sahil Güvenlik, Orman, AFAD birimleri yer alacak, çağrının alınması, olayların takip ve koordinasyonu aynı salon içerisinde bulunan görevliler tarafından yerine getirilecek.

Sistem kapsamında acil durumlarda vatandaşların tek numarayı araması, tüm ekiplerin en kısa sürede olay yerine ulaşmaları sağlanacak. ?              

Ayrıca, sabit hatlardan gelen çağrılarda kişinin adres ve konum bilgisi Türk Telekom AŞ tarafından merkezlere iletilecek.