23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı
- CHP İzmir İl Başkanlığı, Cumhuriyet Meydanı'ndaki Atatürk Anıtı'na çelenk koydu

İZMİR (AA) - CHP İzmir İl Başkanlığı, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla Atatürk Anıtı'na çelenk koydu.

Cumhuriyet Meydanı'ndaki çelenk sunma törenine CHP İzmir milletvekilleri, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, ilçe belediye başkanları ve milletvekili adayları da katıldı.

CHP İzmir İl Başkanı Bedri Serter ve Kocaoğlu'nun çocuklarla birlikte Atatürk Anıtı'na çelenk koymasının ardından saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Serter törende yaptığı konuşmada düşmanın 95 yıl önce dört bir yanı saran düşmana karşı büyük zaferler kazanıldığını belirtti. Büyük millet meclisinin kuruluşunun bağımsız bir devlete merhabanın ilanı olduğunu kaydeden Serter, "Büyük komutan ve devlet adamı Mustafa Kemal Atatürk bugünü çocuklara armağan etti. Dünyada çocuklara armağan edilen tek bayram. 95 yıl önce demokrasi için ne zorluklar aşıldı, ne şehitler verildi. Kanla, canla ödenen bedeller bugün hiçe sayılmaktadır" diye konuştu.

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nce de Gündoğdu Meydanı'nda çocuklara yönelik gün boyu etkinlikler düzenlendi.

- Manisa

CHP Manisa İl Teşkilatı öncülüğünde bazı sivil toplum kuruluşları 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle Manisa 19 Mayıs Stadı'nın önünden Cumhuriyet Meydanı'na kadar yürüyüş yaptı, burada Atatürk Milli Egemenlik Anıtı'na çelenk bırakarak saygı duruşunda bulundu, İstiklal Marşı'nı okudu. 

Katılımcılar adına konuşma yapan Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Manisa Şube Başkanı Gülbahar Tahmilci, "Tarihimizde önemli bir dönüm noktası olan 23 Nisan 1920, varlığına kastedilen ulusumuzun esaret zincirlerini kırarak kendi yazgısına el koyduğu günü simgelemektedir" dedi.

CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel ise Atatürk Milli Egemenlik Anıtı'na çelenk bırakmadığı gerekçesiyle Büyükşehir Belediyesi'ni ve Manisa Valiliğini eleştirdi.