5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü Urla'da kutlandı

5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü Urla'da kutlandı
5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü Urla'da kutlandı
İZMİR (AA) - 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü, Urla'da kutlandı.Atatürk Anıtı'na çelenk sunumu ile başlayan törene Urla Belediye Başkanı Sibel Uyar,...

İZMİR (AA) - 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü, Urla'da kutlandı.

Atatürk Anıtı'na çelenk sunumu ile başlayan törene Urla Belediye Başkanı Sibel Uyar, CHP İlçe Başkanı Bahri Yalaz, meclis üyeleri, sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Belediye Başkanı Uyar, konuşmasında kadınların siyasete katılım düzeyinin düşük olduğunu belirterek, "1 Kasım Seçimleri sonrasında oluşan yeni TBMM'de 550 milletvekili içinde kadınlar yalnızca 81 sandalye ile var olmaktadır. Ülke nüfusunun yarısını oluşturan kadınların mecliste yeterli düzeyde temsil edildiği söylenemez. Kadın vekiller, erkek meslektaşlarının belirlediği gündem içinde ne yazık ki kaybolmaktadır" dedi.

Toplumda "kadından iyi yönetici olmaz" algısı bulunduğunu savunan Uyar, bunu değiştirmek için çalıştıklarını, kendisinin bugün belediye başkanı olarak görev yapmasında kadına seçme ve seçilme hakkını veren Mustafa Kemal Atatürk'e ve bağımsızlık uğruna mücadele atalarının büyük payının bulunduğunu, onları minnet ve şükranla andığını sözlerine ekledi.