"6. Deri'n Fikirler Deri Üretim ve Tasarım" yarışması

"6. Deri'n Fikirler Deri Üretim ve Tasarım" yarışması
"6. Deri'n Fikirler Deri Üretim ve Tasarım" yarışması
- Türk deri sektöründe tasarımı, kaliteyi ve üretilen derilerin kullanım olanaklarını arttırmak, uygulanabilir özgür fikirler geliştirmek gibi amaçlarla düzenlenen Deri'n Fikirler Deri Üretim ve Tasarım Yarışması'nın 6'ncısı, bu yıl "Doğal izler" temasıyla düzenlenecek

İZMİR (AA) - Türk deri sektöründe tasarımı, kaliteyi ve üretilen derilerin kullanım olanaklarını arttırmak, uygulanabilir özgür fikirler geliştirmek gibi amaçlarla düzenlenen Deri'n Fikirler Deri Üretim ve Tasarım Yarışması'nın 6'ıncısının bu yıl, "Doğal izler" teması ile düzenleneceği bildirildi. 

Ege İhracatçılar Birliği'nden yapılan açıklamada Ekonomi Bakanlığı, Türkiye İhracatçılar Meclisi ve Deri Tanıtım Grubu'nun desteği ile Ege Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği tarafından bu yıl 6. kez düzenlenen yarışmada başvuruların 30 Kasım'da başladığı, 4 Ocak 2016'ya kadar süreceği ve birinci takıma 10 bin lira, ikinci takıma 6 bin lira, üçüncü takım da 4 bin liralık para ödülü verileceği bildirildi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen  Ege Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Jak Galiko, yarışmanın Türk deri sektörünü desteklemek, üretilen derilerin kullanım olanaklarını arttırmak, deri sektöründe uygulanabilir özgün fikirler geliştirmek, genç yeteneklere destek vererek uzun vadede deri sektörüne katkıda bulunmalarını sağlamak, deri sektörüne eleman yetiştiren üniversitelerin birbirleriyle ve deri sektörüyle işbirliğini sağlamak amacıyla düzenlendiğini belirtti.

Galiko, bu yıl "Doğal izler" ana temasıyla düzenlenen yarışmada, bir tasarımcı ve bir deri mühendisinden oluşacak takımların doğal deriye, doğal izler bırakacağını ve yarışmanın dünyada bir ilk özelliği taşıdığını söyledi.  

- Yarışmanın şartları

Tekstil ve Moda Tasarım ve Deri Mühendisliği nölümlerinde lisans-lisansüstü öğrenci veya ilgili bölümlerden mezun yarışmacıların tasarım ve üretime yönelik atölye çalışmalarıyla katılacağı "Derin Fikirler Deri Üretim ve Tasarım Yarışmasında" finalistler bir tasarımcı ve bir deri mühendisinden oluşan takımlar halinde yarışacak.

Takımlar, en az bir tanesi ayakkabı olmak üzere 4 adet ürün tasarlayacak. Yarışmada birinci takıma 10 bin lira, ikinci takıma 6 bin lira, üçüncü takım da 4 bin liralık para ödülü verilecek. Dereceye giren tasarımcı yarışmacılara, Ekonomi Bakanlığı tarafından belirlenen kişi sayısı doğrultusunda yurt dışında eğitim hakkı verilebilecek.