6. Uluslararası Sosyal Güvenlik Sempozyumu

6. Uluslararası Sosyal Güvenlik Sempozyumu
6. Uluslararası Sosyal Güvenlik Sempozyumu
- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Müsteşarı Bağlı: - "Toplumdaki değişimin, sosyal güvenlik kurumlarında bir değişime sebebiyet vermesi kaçınılmaz bir olgudur"

İZMİR (AA) - İzmir'de düzenlenen 6. Uluslararası Sosyal Güvenlik Sempozyumu, "Stratejik İnsan Kaynakları Politikaları ve İyi Yönetişim" temasıyla başladı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Müsteşarı Mehmet Selim Bağlı, Kaya Termal Oteli Kongre Merkezi'nde 2 gün sürecek sempozyumun açılışında, Türkiye 'nin 2006'dan bu yana ciddi bir sosyal güvenlik reformu geçirdiğini söyledi.

Sosyal güvenlik kurumlarının 1945 sonrası emek, sermaye ve kamu kesimi arasındaki uzlaşma sonucu ortaya çıktığını belirten Bağlı, "Toplumdaki değişimin, sosyal güvenlik kurumlarında bir değişime sebebiyet vermesi kaçınılmaz bir olgudur. Sosyal refah devletiyle ilgili tartışmalar devam ederken, iletişim teknolojisinin bu kadar gelişmesi, insan kaynaklarının stratejik şekilde ele alınması, ister istemez sosyal güvenlik kurumlarındaki personel yapılarının, sistemlerinin, insan kaynaklarının stratejik anlayışla ele alınmasını gerektirmektedir" dedi.

Bağlı, sempozyumda iyi yönetişim, insan kaynakları ve stratejik kavramlar gibi önemli konuların ele alınacağını bildirdi. 

Sosyal Güvenlik Kurumu Başkan Yardımcısı Murat Yazıcı da insan kaynakları yönetimi başarısının, yüksek performanslı kurumların amacına ulaşmalarında anahtar konumda bulunduğunu ifade etti.

Son yıllarda başarılı kurum ve kuruluşların, çalışanlarına yatırım yaparak gerçek bir dönüşüm sağlayabildiğini vurgulayan Yazıcı, "Çalışanlar, bilgi ve becerilerini kullanarak, her kurum için değişimi tetikleyebilecek yegane güçtür. Dolayısıyla insan kaynaklarının başarısı, kurumların başarısı haline gelmektedir" diye konuştu.

Son yıllarda çalışanlar açısından ciddi sorun olan "mobbing"e karşı da bazı çalışmalar yaptıklarını dile getiren Yazıcı, bu konuda farkındalık oluşturulması ve vakalara karşı önlem alınarak mücadele edilmesi amacıyla "Mobbingle Mücadele Komisyonu" oluşturduklarını söyledi. 

İzmir Valisi Mustafa Toprak ise sempozyumun temel unsurunun insan olduğunu belirterek, Türkiye'nin sahip olduğu genç ve dinamik nüfusun önemine değindi.