64. Hükümet Eylem Planı

64. Hükümet Eylem Planı
64. Hükümet Eylem Planı
- MÜSİAD İzmir Şube Başkanı Ülkü: - "Eylem Planı ile esnafa, girişimcilere ve emek yoğun sektörlerde faaliyet gösteren firmalara yönelik büyük kamu desteklerinin verildiğini görüyoruz"

İZMİR (AA) - Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) İzmir Şube Başkanı Ümit Ülkü, Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından açıklanan 64. Hükümet Eylem Planı'nın iş dünyası başta olmak üzere toplumun her kesimine fırsatlar sunduğunu bildirdi.

Ülkü, yaptığı açıklamada, 1 Kasım seçimlerinin ardından iş dünyasının önünün açılacağı, sosyal hayatta ve demokratik açılımlarda reformların devamlılığının sağlanacağı, daha hızlı ve daha adil işleyen bir hukuk devleti yolunda önemli bir adım beklentilerini ifade ettiklerini belirtti.

64. Hükümetin Eylem Planı'nın son derece yerinde bulduklarını dile getiren Ülkü, bu planın iş dünyasının gündeme getirdiği ve talep ettiği birçok alanı kapsadığını kaydetti. Ülkü, şu görüşleri aktardı:

"Küresel kriz ve bölgesel gelişmelerin yanı sıra, Rusya ile Türkiye arasında yaşanan uçak krizinin ardından Türkiye ekonomisinden ardı ardına gelen olumlu haberler, heyecanla karşılanmaktadır. Eylem Planı ile esnafa, girişimcilere ve emek yoğun sektörlerde faaliyet gösteren firmalara yönelik büyük kamu desteklerinin verildiğini görüyoruz. Açıklanan eylem planlarının iş dünyasının gündeme getirdiği ve talep ettiği birçok alanı kapsamaktadır. İlk 3 aylık dönemde çoğunlukla gençlere, yeni işe başlayacaklara, küçük ölçekli işletmelere ve çalışmayan kesime yönelik eylemlere ağırlık verilmektedir. İlk 6 aylık dönemde ise daha çok reel kesimde dönüşümü sağlayacak reformlara yer verilmektedir. Bunlar da Türkiye'nin kalkınma hedeflerine ulaşmasında büyük katkılar sağlayacaktır."

- Yüzde 4'lük büyüme

Türkiye'nin yaşanan sıkıntılar ve belirsizliklere rağmen 3. çeyrekte yüzde 4'lük büyümesinin önemli bir başarı olduğunu vurgulayan Ülkü, "Bazıları için çok büyük sürpriz olan bu büyüme, hem eli taşın altında hem gönlü milletin yanında olan bizler için beklenen bir gelişmeydi. 2016 yılı Eylem Planı ile gerçekleştirilecek reformların kamu yönetimi, şeffaflık, temel hak ve hürriyetler, sosyal politikalar ve çalışma hayatı, ekonomi, finans ve ticaret konularında tekrar sinerji yaratacağına inancımız tamdır. Türkiye için yeni bir dönemin kapısı aralanıyor" ifadelerini kullandı.