84. İzmir Enternasyonal Fuarı'na doğru

84. İzmir Enternasyonal Fuarı'na doğru
84. İzmir Enternasyonal Fuarı'na doğru
- İzmir Enternasyonal Fuarı, 28 Ağustos-6 Eylül tarihlerinde gerçekleştirilecek - İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Kocaoğlu: - "Bu fuar 2. Dünya Savaşı'nda karartma günlerinde mum ışığı ile yapılmış. Bu özelliğinden dolayı Kültürpark'taki etkinlikleri iptal etmeyi düşünmüyoruz"

İZMİR (AA) - İzmir Enternasyonal Fuarı (İEF), 28 Ağustos-6 Eylül tarihlerinde kapılarını 84. kez "Köklü geçmiş ve aydınlık gelecek" sloganıyla ziyaretçilerine açacak. 

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Kültürpark'ta düzenlediği basın toplantısında bu yıl " eğitim " temasıyla düzenlenen İEF'in geleceğine gençlerle birlikte yürümeye karar verdiklerini, gelecek yıl fuarın gençlik şölenine ev sahipliği yapacağını belirtti. 

Fuarın sadece ekonomi , sanat, sanayi ve teknolojiyi İzmir'de buluşturmadığını, barış, demokrasi ve insan haklarını da ön plana çıkardığını kaydeden Kocaoğlu, "Dijital devrimle birlikte artık ülkelerin,  firmaların dünyayla buluşmasında, küresel dünyaya açılmasında fuarcılığın dışında birçok seçenekleri de var ama İEF gelişmesini sürdürüyor, sürdürecek" dedi. 

- 900'den fazla geçici personel

Fuarın temasını bu yıl "eğitim" olarak belirlediklerini, böylelikle İzmir'in eğitim kenti olmasına katkı sağlamayı hedeflediklerini ifade eden Kocaoğlu, bu nedenle onur konuğu il olarak eğitimde sıçrama yapmış Eskişehir'i davet ettiklerini vurguladı. 

Doğalgaz üretimi konusunda dünya dördüncüsü olan Türkmenistan'ın bu yıl fuarın partner ülkesi olacağını anlatan Kocaoğlu, ilk kez bu yıl ana arterlerde 9 Eylül-Basmane Kapısı ile 26 Ağustos-Lozan Kapısı'nın ziyaretçilere ve etkinliğe ayrılacağını, ancak bölgeye stant, alışveriş üniteleri kurulmayacağını açıkladı. 

Fuarın uluslararası boyutunun 5 gün süreceğini kaydeden Aziz Kocaoğlu, 14 bakan olmak üzere 100'ün üzerinde protokol ziyaretçisi ağırlayacaklarını ve 921 geçici personel ile hizmet vereceklerini söyledi.

- İEF'deki konserler iptal edilmeyecek

Gazetecilerin sorusu üzerine İEF kapsamındaki konserleri iptal etme kararı almadıklarını belirten Kocaoğlu, şöyle konuştu:

"Ülkemizin yaşadığı bu süreçte düzenlediğimiz konserlerin birçoğunu iptal ettik. Ancak İEF'nin uluslararası boyutu var. Bu fuar 2. Dünya Savaşı'nda karartma günlerinde mum ışığı ile yapılmış. Bu özelliğinden dolayı Kültürpark'taki etkinlikleri iptal etmeyi düşünmüyoruz." 

- İzmir'deki Suriyeliler 

Aziz Kocağlu, Basmane çevresinde Suriyelilerin fuar süresince bir sıkıntı yaratıp yaratmayacağı yönündeki bir soruya da "Bu konuda Sayın Valimizle görüşüyoruz. Gerekli tedbirler alınarak fuar süresince bir problem yaşanmaması için hem İzmir Valiliği hem İzmir Emniyeti hem İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak elimizden geleni yapmaya hazırız" yanıtını verdi.

- 50'den fazla ülke katılacak

84. İEF, ticari katılım, delegasyon ve etkinlikler kapsamında 50'yi aşkın ülkeden katılımcıyı ağırlayacak. 

Fuarda bu yıl elektronik kartın yanı sıra ilk kez jetonla giriş de uygulanacak. Elektronik kartı olmayan ziyaretçiler giriş kapılarına yerleştirilecek makinelerden satın aldıkları jetonlarla fuar alanına girebilecek. Elektronik kartla girişlerde ücret tam 2,5 lira, öğrenci 1,5 lira, jeton ile girişlerde ise 2,5 lira olacak.

Ekonomi Bakanlığı himayesindeki fuarın giriş saatleri 16.00?23.00, Fuar Çarşısı giriş saatleri ise 12.00?23.00 olarak belirlendi.

İzmir Enternasyonal Fuarı'nda yer alacak ürün grupları ise şöyle:  

Gıda ürünleri - gıda teknolojileri ve yan sanayi, binek otomobil, oto yan sanayi, ticari araç, bisiklet / motosiklet, yapı malzemeleri ve inşaat, iş makinaları, tarım makinaları, iklimlendirme  ve yan sanayi, elektrik, elektronik, bilgisayar, bilişim, telekomünikasyon ve enformasyon, makina, enerji, finans, turizm, sağlık, lojistik, tekstil, hazır giyim, ekolojik ürünler, yerel yönetimler, eğitim.