ABD, Türk balığını sevdi

ABD, Türk balığını sevdi
ABD, Türk balığını sevdi
- Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Başkanı Kızıltan: -"Türkiye'nin ABD'ye su ürünleri ihracatı, 2015 yılında yüzde 47'lik rekor artışla 17,4 milyon dolara ulaştı"

İZMİR (AA) - Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Kızıltan, Türkiye'nin ABD'ye su ürünleri ihracatının, 2015 yılında yüzde 47'lik rekor artışla 17,4 milyon dolara ulaştığını bildirdi.

Kızıltan, açıklamasında Su Ürünleri Tanıtım Grubunun (STG) Türkiye'den direkt uçuş olan yerlere ihracatını arttırma hedefi bulunduğuna değinerek, bu kapsamda ABD'de düzenlenen Seafood Expo North America, New York Fancy Food Fuarı ve Chicago Private Label Trade Show Fuarı'na katılarak pazarda iyi yer edinmek istediklerini belirtti.

ABD'de sağlıklı ve kontrollü üretildiği için kültür balığına karşı yoğun ilgi ve güven olduğunu aktaran Kızıltan, "Amerikalılar, deniz ürünlerini çok seven ve tüketen bir toplum. ABD'de özellikle son yıllarda sağlıklı beslenme çok daha yükselen değer. ABD'deki bu trendden azami derecede yararlanmak istiyoruz" ifadelerini kullandı.

Kızıltan, Türkiye'nin 2015 yılında genel ihracatının gerilediği süreçte su ürünleri sektörünün ihracatını artırmayı başardığına işaret ederek, şunları kaydetti:

"Su ürünleri sektörümüz, 2015 yılı ocak-ekim döneminde ihracatını yüzde 16'lık artışla 350 milyon dolardan 406 milyon dolara çıkardı. ABD'ye yaptığımız su ürünleri ihracatı ise yüzde 47'lik artışla 11 milyon 812 bin dolardan 17 milyon 408 bin dolara çıktı. 2023 yılı ihracat hedeflerimize, emin adımlarla ilerliyoruz."