ABD'nin bağımsızlığının 239. yılı

ABD'nin bağımsızlığının 239. yılı
ABD'nin bağımsızlığının 239. yılı
- ABD'nin İzmir Konsolosluğu yıl dönümü dolayısıyla resepsiyon verdi - ABD'nin Ankara Büyükelçisi Bass: "7 Haziran günü Türk vatandaşları, demokrasiye ve hukukun üstünlüğüne olan bağlılıklarını göstermiştir. ABD, 25. dönem parlamentrosunun eski ve yeni tüm üyeleriyle çalışmayı sabırsızlıkla beklemektedir" - "Zorlu zamanlarda yaşıyoruz. ABD ve Türkiye gibi yakın mütefiklerin yan yana duması daha önce hiç bu kadar önemli olmamıştı"

İZMİR (AA) -  ABD 'nin Ankara Büyükelçisi John Bass, Türk vatandaşlarının 7 Haziran genel seçimlerinde demokrasiye ve hukukun üstünlüğüne olan bağlılığını gösterdiğini belirterek, "ABD, 25. dönem parlamentosunun eski ve yeni tüm üyeleriyle çalışmayı sabırsızlıkla beklemektedir" dedi.

ABD'nin İzmir Konsolosluğu, ABD'nin bağımsızlığının 239. yılı dolayısıyla resepsiyon verdi. John Bass ve eşi Holly Holzer Bass da yıl dönümü dolayısıyla Ege Serbest Bölge AŞ'de (ESBAŞ) düzenlenen "Bağımsızlık Günü" resepsiyonuna katıldı.

Bass, burada yaptığı konuşmada, İzmir'de olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, "4 Temmuz günü Amerikalılar olarak özgürlüğümüzü ve bağımsızlığımızı kutlar ve yineleriz" diye konuştu. 

Türkiye ve Amerika Birleşik Devletleri'nin müttefikliğine işaret eden Bass, şunları kaydetti:

 "7 Haziran günü Türk vatandaşları, demokrasiye ve hukukun üstünlüğüne olan bağlılıklarını göstermiştir. ABD, 25. dönem parlamentosunun eski ve yeni tüm üyeleriyle çalışmayı sabırsızlıkla beklemektedir. Zorlu zamanlarda yaşıyoruz. ABD ve Türkiye gibi yakın müttefiklerin yan yana durması daha önce hiç bu kadar önemli olmamıştı. Bu akşam dostluğumuzu, demokrasi ve özgürlük değerlerine olan bağlılığımızı temel alan stratejik ortaklığımızı kutlamaktan mutluluk duyuyoruz." 

İki ülkenin milli marşlarının okunduğu ve bayrak töreninin yapıldığı resepsiyona, İzmir Vali Yardımcısı Mustafa Harputlu, sivil toplum örgütlerinin temsilcileri, İzmir'deki konsoloslar ve davetliler ile İzmir'de yaşayan ABD vatandaşları, NATO Müttefik Kara Kuvvetleri Komutanlığı'nda görevli ABD'li askerler katıldı.