AK Parti İzmir 5. Olağan Kongresi

AK Parti İzmir 5. Olağan Kongresi
AK Parti İzmir 5. Olağan Kongresi
- Genel Başkan ve Başbakan Davutoğlu: (4) - "En kısa zamanda uygun mekanda İzmir'de Başbakanlık ofisini açacağız. Bazı yurtiçi ve dışı görüşlerimizi İzmir'de yapacağız, ta ki dünyanın her yerinde İzmir bilinsin, sayılsın, İzmir adı Akdeniz'de, Ege'de, Balkanlar'da, Afrika, Asya ve Avrupa'da yükselen bir yeni şehrin, yeni Türkiye'nin yeni İzmir'i olsun" - "CHP'ye inatla soruyorum, gerçek cumhuriyetçi parti hangi parti? Cumhuriyet'i yücelten parti hangi parti? Gerçekten milleti buluşturan, miliyetperver, vatanperver parti hangi parti? - "Madem cumhuriyetçiydiniz, milliyetçiydiniz niye karşısına çıkamadınız? Cesaret edemediler, çünkü onların cumhurdan anladığı sadece kendi mahalleleri, onun dışına çıkamazlar, ama biz cumhuru, milleti, devleti, Cumhuriyet'i yücelten AK Parti kadrolarıyız"

İZMİR (AA) - AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, İzmir'de Başbakanlık ofisi açılmasına ilişkin, "Bazı yurtiçi ve dışı görüşlerimizi İzmir'de yapacağız, ta ki dünyanın her yerinde İzmir bilinsin, sayılsın, İzmir adı Akdeniz'de, Ege'de, Balkanlar'da, Afrika, Asya ve Avrupa'da yükselen bir yeni şehrin, yeni Türkiye'nin yeni İzmir'i olsun" dedi.

Davutoğlu, partisinin Halkapınar Spor Salonu'nda düzenlenen İzmir 5. Olağan Kongresi'nde, ''Buradan CHP 'ye bir ders daha verelim, sosyal demokrasi dersi'' diyerek, Ailenin ve Dinamik Nüfusun Korunması Paketi gelecek ay Meclis'ten çıktığında anne olan herkese bir altın hediye edeceklerini söyledi.

İlk çocuğa çeyrek, ikinci çocuğa yarım, üçüncü çocuğa tam altın verileceğini hatırlatan Davutoğlu, bunu annelere, kadınlara saygı duydukları ve milletin dinamik nüfusla güçlü bir yapıya kavuşması için yaptıklarını dile getirdi.  

Davutoğlu, 90'lı yıllarda Türkiye'de "besleyemeyiz" diye doğum kontrolü yapıldığını, şimdi ise annelere ve yeni nesile sahip çıkan bir iktidar olarak, çalışan kadınlara annelik iznini 12 aydan sonra ilk çocuk için 2 ay, ikinci çocuk için 4 ay, üçüncü çocuk için de 6 ay yarı zamanlı olarak uzattıklarını, kadınların 4 saat çalışıp 8 saat ücret alacaklarını söyledi.

"İşte bizim sosyal devlet anlayışımız budur, çağdaş devlet anlayışımız budur" diyen Davutoğlu, "Çalışan kadınlarımızı anne olmakla kariyer sahibi olmak arasında tercihe zorlayan eski Türkiye alışkanlıkları bitti. Biz kadınlarımızı anneler olarak başımızın tacı, çalışan, üreten, çağdaş kadınlar olarak da ülkemizin gücü olarak görüyoruz" dedi. 

 Davutoğlu, geçen ay esnaflara ilişkin devrim niteliğinde paket açıkladıklarını belirterek, "2001'de Başbakanlık ofisinin önüne gelip yazarkasa fırlatan esnaf ile bu ay içinde beni binlercesiyle ağırlayıp, bir esnaf çocuğu olarak bağrına basan esnaflarımızın gururu arasında büyük bir fark yok mu? Artık bu ülkede bereket var, artık bu ülkede ekonominin gücü var. Bir daha hiçbir şekilde esnafımızı namerde muhtaç etmeyeceğiz, yazarkasalar hesap için dönecek, kırılmak için alınmayacak" diye konuştu. 

Esnafların alışveriş merkezlerine kurban olmaması için Perakende Ticaret Kanunu'nu çıkardıklarını, ilk ev sahibi olacak ortadirek vatandaşın biriktirdiği her miktar için yüzde 15 devletten ek destek alacağını anlatan Davutoğlu, "CHP'ye inatla soruyorum, gerçek cumhuriyetçi parti hangi parti? Cumhuriyet'i yücelten parti hangi parti? Gerçekten milleti buluşturan, miliyetperver, vatanperver parti hangi parti? Esnafına, çalışan kadına, vatandaşına, ev sahibi olmak isteyen vatandaşına sahip çıkan, gerçek sosyal devlet anlayışına sahip çıkan parti hangi parti" diye sordu. 

Davutoğlu'nun bu sözleri üzerine partililer "AK Parti" cevabını verdi. 

-"Madem cumhuriyetçiydiniz"  

Başbakan Davutoğlu, CHP'nin cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 'ın karşısına çıkma cesareti gösteremediğini, çatı aday bularak seçimlere girdiğini ifade ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Madem cumhuriyetçiydiniz, milliyetçiydiniz niye karşısına çıkamadınız? Cesaret edemediler, çünkü onların cumhurdan anladığı sadece kendi mahalleleri, onun dışına çıkamazlar, ama biz cumhuru, milleti, devleti, Cumhuriyet'i yücelten AK Parti kadrolarıyız. Bizim siyaset felsefemizde ayrımcılık, dışlama yoktur. Bizim siyaset felsefemizde milli iradeye darbe vurmak isteyenlere karşı boyun eğmek yoktur. Başımız diktir, alnımız açıktır, yüreğimiz iman ile doludur."

-"Dünyanın her yerinde İzmir bilinsin, sayılsın" 

İzmir'de yerel yönetimin çıkardığı engellere rağmen Karşıyaka, Göztepe stadlarının tamamlanacağını, 2017 sonunda Körfez geçişiyle tamamlandığında İzmir-İstanbul otoyolunun 3,5 saate, Ankara-İzmir hızlı treni ile 14 saatlik yolun da 3,5 saate ineceğini, şehrin kuzey ve güneyine şehir hastaneleri kurduklarını dile getiren Başbakan Davutoğlu, AK Parti iktidarında İzmir'e yapılan yatırımlardan bazılarını anlattı.

Konak Tüneli'nin de yakında tamamlanacağını, İzmir'e ilk ziyaretinde buranın açılışını yapacağını, İzmir-Manisa arasındaki Sabuncubel Tüneli'nin de bitirileceğini ifade eden Davutoğlu, "İnşallah en kısa zamanda uygun mekanda İzmir'de Başbakanlık ofisini açacağız, hayırlı mübarek olsun. Bazı yurtiçi ve dışı görüşlerimizi İzmir'de yapacağız, ta ki dünyanın her yerinde İzmir bilinsin, sayılsın, İzmir adı Akdeniz'de, Ege'de, Balkanlar'da, Afrika, Asya ve Avrupa'da yükselen bir yeni şehrin, yeni Türkiye'nin yeni İzmir'i olsun" değerlendirmesinde bulundu.

Başbakan Davutoğlu, konuşmasına İzmirlilerden genel seçimlerde AK Parti'ye en yüksek desteği vermeleri konusunda söz alarak, konuşmasını "Haziran ayında İzmir'i AK Parti'nin birinci olduğu, kalesi olduğu şehir yapacak mıyız, 'İzmir bizim kalemizdir, ne yapsak oy alırız' diyenlere bir ders verecek miyiz, yeter artık vakit geldi İzmir de AK Parti ile buluşuyor diyecek miyiz" diyerek bitirdi.

-Opera sanatçısı parti üyesinden konser 

Başbakan Davutoğlu ve eşi Sare Davutoğlu, salona gelişinde Türk bayrakları, AK Parti flamaları, sloganlar ile Mehter takımının kısa konseriyle karşılandı.

Salon içini çevreleyen platformdan geçerek vatandaşları selamlayan Davutoğlu ve eşi karanfil dağıttı. Bu sırada çalan, Davutoğlu için uyarlanan "Kiziroğlu Mustafa Bey" şarkısına salondakiler de eşlik etti.

Kongrede, Davutoğlu için AK Parti İzmir İl Yönetim Kurulu Üyesi Lütfi Tuna tarafından bestelenen "Selam Olsun" ve  "Kutlu Yürüyüş" parçaları da orkestra eşliğinde çalındı. 

İzmir Anadolu Filarmoni Orkestrası'nın çaldığı, Tuna'nın seslendirdiği şarkılar salondakiler tarafından alkışlarla karşılandı. Tuna daha sonra "İzmir'in Kavakları" türküsünü de seslendirdi. Mini konserin ardından Başbakan Davutoğlu  ve eşi Sare Davutoğlu platforma çıkarak, Tuna ve beraberindekileri tebrik etti, fotoğraf çektirdi.

AK Parti İzmir İl Başkanlığı yönetim kurulu üyesi aynı zamanda halkla ilişkiler başkan yardımcısı olan Tuna'nın, opera sanatçısı olduğu bildirildi.

- "Paralel burada doğdu burada bitecek"

Mini konserin ardından Ottoman Tiyatral Danslar Topluluğunca "Tarihten bugüne yeni Türkiye'nin doğuşu" gösterisi sahnelendi. Dev perdeye yansıtılan görüntüler eşliğinde gerçekleştirilen gösteri salondan büyük alkış aldı. 

Kongrenin yapıldığı salonda Türk bayrağı, Atatürk, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu posteri yer aldı. Balonlarla da süslenen salonda "İzmir AK Gençlik" imzalı "Paralel burada doğdu burada bitecek"in yanı sıra "Yeni Türkiye yolculuğu devam ediyor", "Medeniyetin beşiği İzmirimize hoşgeldin bilge adam", "Biriz, beraberiz, birlikte Türkiyeyiz", "Ustamızın çırağı Hocamızın öğrencisiyiz", "Çamlarınız kurumasın, güzelleriniz farımasın, sularınız ılımasın, Başkent'in yiğidi hoşgeldin" pankartları da yer aldı.

Kongreye Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, AK Parti Genel Başkan Yardımcıları Süleyman Soylu, Nükhet Hotar, Öznur Çalık, İzmir ve bazı bölge milletvekillerinin yanı sıra Kosova Devlet Bakanı Edita Tahiri ile Bulgaristan milletvekilleri Şaban Ali Ahmet ve Aydoğan Ahmet de katıldı. 

-İzmir'deki AK Partili belediye başkanlığı sayısı 7'ye çıktı

Kongrenin sonunda Davutoğlu, AK Parti'ye geçen Kiraz Belediye Başkanı Saliha Özçınar Şengül'ü kürsüye davet ederek rozetini taktı.

AK Parti'nin İzmir'deki belediye başkanlığı sayısı, Kiraz Belediye Başkanı Şengül'ün katılımıyla 7'ye yükseldi. Böylelikle AK Parti'nin İzmir'de, Kemalpaşa, Ödemiş, Torbalı, Selçuk, Menderes ve Kınık'taki belediye başkanlıklarına Kiraz da eklendi.

Kiraz Belediye Başkanı Şengül, yerel seçimlerde MHP'den belediye başkanlığına seçilmişti.

(Bitti)