AK Parti'li Hotar, engellilerle işaret diliyle sohbet etti

AK Parti'li Hotar, engellilerle işaret diliyle sohbet etti
AK Parti'li Hotar, engellilerle işaret diliyle sohbet etti
- AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hotar: -"Bu özel insanlarımızın ilk defa kamuda devlet memuru olmalarını biz sağladık"

İZMİR (AA) -  AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Nükhet Hotar, işitme engelli çocuklarla işaret diliyle sohbet etti.

Hotar, Engelliler Haftası kapsamında Türkiye Özel Sporcular Spor Federasyonu'nun Sabahat Akşıray Otistik Çocuklar Eğitim Merkezi'nde düzenlenen etkinliğe katıldı. Engelli çocuklar, etkinlikte İstiklal Marşı'nı işaret diliyle okudu.

Çocuklarla işaret diliyle sohbet eden Hotar, daha sonra yaptığı konuşmada, 2005 yılında, dünyada gelişmiş ülkeler örnek alınarak engellilerle ilgili kanun çıkartıldığını hatırlattı.

Genelge ve yönetmeliklerle bu alanda belli bir noktaya kadar sorunları çözdüklerini ancak daha yapacak çok işlerinin olduğunu dile getiren Hotar, "Bu özel çocuklarımızı, velilerimizi, onlara bakanlarla beraber yürüyenleri yalnız bırakmama adına hep birlikte daha iyi, hızlı yol almak için çalışmalarımıza devam edeceğiz" diye konuştu.

"İlk defa kamuda devlet memuru olmalarını da yine biz sağladık. Bundan gurur duyuyoruz" diyen Hotar, engelli çocukların paralimpik olimpiyatlarında çok sayıda derece aldığına dikkati çekti.

Hotar, "Ben bu çocuklarımıza, ailelerine, öğretmenlerine, destek veren herkese yürekten teşekkür ediyorum. Bize görev düştüğü, gücümüz olduğu sürece destek olmaya, elimizden gelen her şeyin en iyisini yapmaya çalışmaya devam edeceğiz" dedi.

-"Son 10 yılda engelliler altın çağını yaşıyor"

Türkiye Özel Sporcular Spor Federasyonu Başkanı Birol Aydın ise 81 ilde örgütlü olduklarını ifade etti.

Göreve geldiklerinde bu alanda 90 sporcu kulübü bulunduğunu, bugün sayının 325'e çıktığına da dikkati çeken Aydın, 4 bin olan sporcu sayısının 16 bine yükseldiğini bildirdi.

Aydın, "Son 10 yılda engelli kardeşlerimiz altın çağını yaşıyor. Kapalı kapılar ardında kalan çocuklarımız artık spor sahalarındalar" ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından Sabahat Akşıray Otistik Çocuklar Eğitim Merkezi Mehteran Takımı gösteri sundu. 

Hotar, çeşitli spor dallarında dereceye giren özel sporculara madalyalarını verdi.