AK Parti'nin Buca mitingi

AK Parti'nin Buca mitingi
AK Parti'nin Buca mitingi
- Genel Başkan ve Başbakan Davutoğlu: (2) - "Belediyelere kreş açma zorunluluğu getiriyoruz. İşçi veya memur anneler, doğumdan sonra, doğum izninden sonra ilk çocuk için 2 ay, ikinci çocuk için 4 ay, üçüncü çocuk için 6 ay işlerini bırakmadan ama günde 4 saat yarı zamanlı çalışıp tam zaman ücreti alacaksınız. Aradaki farkı da devlet ödeyecek, devlet. Biz anneleri çocuklardan ayıran bir anlayışı benimsemiyoruz" - "Artık Türkiye darbe anayasalarıyla yönetilemez. Seçim barajını, temsilde adalet, yönetimde istikrar ilkesiyle gözden geçireceğiz. Geleneksel irfan merkezlerine ve cemevlerine hukuki statü kazandıracağız"

İZMİR (AA) - AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, belediyelere kreş açma zorunluluğu getireceklerini, yarı zamanlı çalışılıp tam zamanlı ücret alınmasını sağlayacaklarını ifade ederek, "Biz anneleri çocuklardan ayıran bir anlayışı benimsemiyoruz" dedi. 

Davutoğlu, partisinin Buca mitinginde, gençlerle bir arada olmanın, birlikte yürümenin çok güzel bir his olduğunu belirtti.

Gençlerin heyecanının dinmediğini ifade eden Davutoğlu, şöyle konuştu:

" Türkiye her geçen gün büyüyor, güçleniyor. Son yıllarda atılımlar yaptık. Çok büyük hamleler yaptık, durmak nedir bilmedik, bilmiyoruz. Diğerleri yan gelip yatarken biz 24 saat değil, Rabb'imizin bereketlendirmesiyle 25 saati bulup çalışıyoruz ama o noktada kalamayız, başardıklarımızla yetinemeyiz, çalışmaya devam edeceğiz. Bizim lügatimizde duraksamak, yavaşlamak hele hele durmak hiç yoktur. İzmirlinin lügatinde var mı, 1 Kasım'a kadar koşacak mıyız, sandıkları dolduracak mıyız?  Sandıkları sadece oylarınızla değil, yüreğinizden gelen muhabbetlerinizle dolduracaksınız. Bizim yeraltında petrol ve doğalgaz gibi zenginliklerimiz yok. Bizim zenginliğimiz yer üstünde, bizim zenginliğimiz insanlarımız, vatandaşlarımız, bizim zenginliğimiz İzmirliler, Bucalılar. Bu ülkenin en değerli hazinesi genç ve dinamik nüfusumuz, kadınlarımız, gençlerimiz ve vatandaşlarımızdır." 

Alandan yükselen "Gençlik seninle gurur duyuyor" sloganları üzerine Başbakan Davutoğlu, "Biz de gençlerimizle gurur duyuyoruz" dedi.

- "13 yıldır 78 milyon insanımız için hizmet ürettik"

Gençlere müjdeleri olduğunu söyleyen Davutoğlu, "Gençler, sizin başınızın dik olmasını istiyoruz. Sizin idare ettiğiniz Türkiye'nin bugünkünden çok daha güçlü olmasını istiyoruz. Biz insan zenginliğimize sahip çıkmak, birlik ve beraberliğimizi her geçen gün daha da güçlendirmek zorundayız. O yüzden hayatın her anında, doğumdan eğitime, hayatından evliliğe, emekliliğe kadar insanımızın yanındayız" dedi. 

Çocuk, genç, yaşlı, kadın, erkek; hasta, sağlıklı; işçi, memur, esnaf demeden tüm insanları baş tacı yaptıklarını ifade eden Davutoğlu, şöyle devam etti:

"13 yıldır 78 milyon insanımızın her biri için hizmet ürettik, üretmeye de devam ediyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızın başbakanlığı döneminde nice büyük hizmetlere öncülük ettik. AK Parti kadroları hep hizmetinizde oldu. Türkiye geçmişte kötü yönetimlerle, uyumsuz koalisyonlarla çok zaman kaybetti, insanlarımız çok ağır bedeller ödedi. Yeniden o istikrarsızlık günlerine dönmemek için hepimiz çok çalışacağız. O bakımdan biz sloganımızı belirledik, ne diyoruz 'İlk günkü aşkla haydi Bismillah'. İlk günkü aşkla yola çıkıyoruz. Şevkimizi, enerjimizi, kararlılığımızı hiç kaybetmeden sizlere hizmet etmeye devam edeceğiz. Türkiye her geçen gün büyüyor, her geçen gün kalkınıyor. Büyüdükçe yeni ihtiyaçlar çıkıyor, yeni çareler bulmak projeler üretmek gerekiyor."

1 Kasım Milletvekili Genel Seçimi öncesinde proje üretirken her vatandaşın dertlerini dinlediklerini kaydeden Davutoğlu, "Allah'ın izniyle tıpkı geçmişte yaptığımız gibi reform üzerine reform yapacağız. Bu al bayrağı, bu al bayrağın gölgesinde yaşayan insanları dünyanın her köşesinde izzetli kılacağız" ifadelerini kullandı.

Her şeyden önce özgürlükçü, katılımcı demokrasiyi esas alan yeni bir anayasa yapacaklarını dile getiren Ahmet Davutoğlu, "Artık Türkiye darbe anayasalarıyla yönetilemez. Seçim barajını, temsilde adalet yönetimde istikrar ilkesiyle gözden geçireceğiz. Geleneksel irfan merkezlerine ve cemevlerine hukuki statü kazandıracağız" dedi. 

- Yasalarda değişiklikler 

Büyükşehir Belediyesi Kanunu'ndaki aksaklıkları gidereceklerini, İmar Kanunu'nda değişiklik yapacaklarını, ilçe belediyelerin kaynaklarını arttıracaklarını ifade eden Davutoğlu, 1 Kasım'ın Türkiye için yeni ve hayırlı bir dönemin, ikinci hamle döneminin başlangıcı olacağını dile getirdi. 

Meselenin "memleket meselesi" olduğunu kaydeden Ahmet Davutoğlu, "Bırakın onlar köşelerinde otursun, bize oturmak yakışır mı, Hasan Tahsin, Gazi Mustafa Kemal, Adnan Menderes oturdu mu, biz onlardan aldığımız mirası ileri götüreceğiz" diye konuştu. 

Konuşmasında anne, baba ve çocuklara da seslenen Davutoğlu, şöyle devam etti:

"Yeni doğan bebeğiniz dünyaya gözlerini açar açmaz devlet ona el uzatıyor. Anneler, anne olduğu anda ilk çocuğa 300, ikinci çocuğa 400 lira, üçüncü çocuğuna 600 lira hemen doğum hediyesi veriyoruz. Çocuk doğduğu anda devletin müşfik eliyle karşılaşıyor. Çocuğun bakımı için de annelerin yanında olacağız. Belediyelere kreş açma zorunluluğu getiriyoruz. İşçi veya memur anneler, doğumdan sonra, doğum izninden sonra ilk çocuk için 2 ay, ikinci çocuk için 4 ay, üçüncü çocuk için 6 ay işlerini bırakmadan ama günde 4 saat yarı zamanlı çalışıp tam zaman ücreti alacaksınız. Aradaki farkı da devlet ödeyecek devlet. Biz anneleri çocuklardan ayıran bir anlayışı benimsemiyoruz. Çocuğun okula başlama yaşına kadar da isterse kadınlarımız kısmi süreli çalışacaklar. Çalıştıkları kadar maaş alacaklar ama mesleklerini de çocuklarını da terk etmeyecekler."

(Sürecek)