AK Parti'nin çalışan kadınlara yönelik vaatleri

AK Parti'nin çalışan kadınlara yönelik vaatleri
AK Parti'nin çalışan kadınlara yönelik vaatleri
- AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hotar: -"Bugün her anne çocuğuna bir kardeş istiyor ama bunu ya işini kaybetme korkusu ya da çocuğuna bakamama korkusuyla erteleyebiliyor, gerçekleştiremeyebiliyor. İşte bunlara destek olmak üzere açıklanmış maddeler bunlar" - "Çalışan anneler için en önemli sorun, kreş sorunu. Belediyelere kreş açma zorunluluğunun getirilmesine ilişkin düzenleme yaptık. Bu, kreş sorununu önemli ölçüde çözecektir"

İZMİR (AA) - RAMAZAN ERCAN - AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Nükhet Hotar, partisinin seçim beyannamesinde çalışan kadınlara yönelik vaatlerine ilişkin, " Bugün her anne çocuğuna bir kardeş istiyor ama bunu ya işini kaybetme korkusu ya da çocuğuna bakamama korkusuyla erteleyebiliyor, gerçekleştiremeyebiliyor. İşte bunlara destek olmak üzere açıklanmış maddeler bunlar" dedi.

Hotar, AK Parti'nin seçim beyannamesinde kadınların gücü piyasasına girişlerini kolaylaştıracak çalışma modelleri, çalışan kadınlara doğuma bağlı olarak 6 ay yarı zamanlı, tam ücretli çalışma hakkı gibi vaatleri AA muhabirine değerlendirdi.

AK Parti Sosyal Politikalar Başkanlığı olarak, projeleri, önerileri, hazırlıkları yaparak Merkez Yürütme Kurulunda Başbakan Ahmet Davutoğlu ile ilgili kişilere sunduklarını belirten Hotar, bunların önemli kısmının icraata dönüşmek üzere bakanlıklara gittiğini söyledi.

Seçim beyannamesine başkanlık olarak önemli katkılarının olduğunu, özellikle "genç ve dinamik nüfus" diye bir kavram getirdiklerini dile getiren Hotar, Türkiye nüfusunun giderek yaşlandığını, çocuk sayısının azaldığına dikkati çekti.

- "Hem çocuk hem de kariyer yapmak isteyenlere önemli fırsatlar"

Hotar, Türkiye'nin şu anki nüfusunu korumak için bile ortalama aile başına 3 çocuğun gerektiğini söylediklerinde, birçok tepki aldıklarını ama bunun süreç içinde siyasi değil bilimsel bir gerçek olduğunun anlaşıldığını ifade ederek, anneleri, kadınları çocuk yapmaya, aileleri çocuk sayısını artırmaya yönelik politikalar önerdiklerini kaydetti.

Bu öneriyle "siz kadınları çalışma hayatından çekmek mi istiyorsunuz" söylemiyle karşılaştıklarını dile getiren Hotar, hem çalışıp hem de çocuk sahibi olmak isteyen kadınlara önemli fırsatlar sunduklarını belirtti.

- Çalışan kadınlara esnek çalışma şartları

Seçim beyannamelerindeki taahhütlerle hem çalışan kadının hayatının daha da kolaylaşacağını hem de çocuk sayısının artacağını vurgulayan Hotar, şöyle konuştu:

"Çalışan bir kadın 'hem çocuğuma bakmak istiyorum işimi de kaybetmek istemiyorum' derse esnek çalışma şartlarıyla yeni alternatifler oluşturma gibi birbirini tamamlayan kombinasyonlar sunuluyor. Kadınlara istersen anne ol çocuğunu belli yaşa kadar büyüt, istersen hem çalış hem büyüt. İstersen yarı zamanlı çalış, tam zamanlı maaş al gibi seçenekler oluşturduk."

- Belediyelere kreş zorunluluğu

Okulların annenin mesai saatiyle örtüşmeyebildiğini, bunları birbiriyle uyumlu hale getirmeyi amaçladıklarını belirten Hotar, çalışan kadınlar için bir diğer önemli sorunun da kreş olduğuna dikkati çekti.

Hotar, şöyle devam etti:

"Bugün her anne çocuğuna bir kardeş istiyor ama bunu ya işini kaybetme korkusu ya da çocuğuna bakamama korkusuyla erteleyebiliyor, gerçekleştiremeyebiliyor. İşte bunlara destek olmak üzere açıklanmış maddeler bunlar. Artık büyük aileler fazla kalmadığı için çocuğa bakacak büyük de maalesef yok. O nedenle kreş artık önemli bir zorunluluk haline geldi. Çalışan anneler için en önemli sorun kreş sorunu. Belediyelere kreş açma zorunluluğunun getirilmesine ilişkin düzenleme yaptık. Bu, kreş sorununu önemli ölçüde çözecektir. Böylece annelerin çalışması çocuğunun yanında belli süre kalabilmesi, daha sonra da iş hayatına girdiğinde çocuğunu bırakacağı emin bir kreşin hazır olması için bunu hazırladık."