Aliağa'da sökülecek geminin tehlikeli atık taşıdığı iddiası

Aliağa'da sökülecek geminin tehlikeli atık taşıdığı iddiası
Aliağa'da sökülecek geminin tehlikeli atık taşıdığı iddiası
- Aliağa'ğa söküm için gelen petrol tankeri Fpso Kuito gemisinin Tavşan adası açıklarındaki bekleyişi sürüyor - Açık sularda bekletilen geminin limana giriş izni için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bünyesinde oluşturulan komisyonun inceleme raporları bekleniyor

İZMİR (AA) - Aliağa'ya söküm için Angora'dan gelen 1979 ABD yapımı 112 bin 539 grostonluk  ağırlığındaki Fpso Kuito gemisinin Nemrut Limanlar Bölgesi'ndeki Tavşan adası açıklarındaki bekleyişi sürüyor.

AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, dün Türk karasularında demirli bekleyen Fpso Kuito gemisine çıkan Mütemmim Cüz komisyonunda, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı,  Türkiye Atom Enerjisi Kurumu (TAEK) ve AFAD yetkilileri inceleme yaptı.

 Aliağa Liman Başkanlığı'nın gemiye yanaşma izni verebilmesi için komisyonun tespitlerini içeren raporun beklendiği öğrenildi.

Türkiye'ye söküme getirilen gemiler için "Basel Konvansiyoneli Ön Bildirim Prosedürü"nün bugün gün içinde tamamlanmasının ardından karaya oturtulacak geminin söküm işlemlerine başlanacağı bildirildi.

Angola'dan söküm için Aliağa'ya gelen Fpso Kuito gemisinin radyoaktif ve tehlikeli atıkları içinde barındırdığı iddia edilmiş, günlük 100 bin varil petrol işleme kapasiteli tankerin, Aliağa'da sökümüne karşı çıkan Çevre Mühendisleri Odası Genel Başkanı Baran Bozoğlu, geminin ilerleyişinin durdurulmasını isteyerek inceleme yapılmadan limana alınmamasını istemişti.  Tankerle ilgili 2013 yılında hazırlanan raporu öne süren Bozoğlu, gemide yoğun radyoaktivite ve tehlikeli atık bulunduğunu iddia etmişti.

Bunun üzerine açıklama yapan Gemi Geri Dönüşüm Sanayicileri Derneği (GEMİSANDER) Başkanı Adem Şimşek, gemiyle ilgili Angola hükumetinin Atom Enerjisi Kurumu tarafından radyasyon ölçüm değerlerinin tehlikeli değerin altında olduğunun bildirildiğini, ayrıca yurt dışında iki kez daha yapılan radyasyon ölçümünde olumsuzluk tespit edilmediğini bildirmişti.

1979 yılında ABD'de inşa edilen, 112 bin 539 groston ağırlığındaki gemiden 48 bin ton çelik elde edilmesi planlanıyor.

Fpso Kuito, söküm tesislerine bugüne kadar gelen en büyük tonajlı gemi olma özelliğini taşıyor.