Aliağa'da sökülecek geminin tehlikeli atık taşıdığı iddiası

Aliağa'da sökülecek geminin tehlikeli atık taşıdığı iddiası
Aliağa'da sökülecek geminin tehlikeli atık taşıdığı iddiası
- Tavşan adası açıklarında bekletilen petrol tankeri "Kuito" gemisi, komisyon raporlarının temiz olduğunun açıklanmasının ardından Aliağa Gemi Söküm Tesislerinin bulunduğu limana giriş izni verilerek karaya oturtuldu - GEMİSANDER Başkanı Şimşek: "Yapılan ölçümlerde gemide en düşük radyasyon değeri 5, en yüksek ise 23 mikroradyan olarak ölçüldü. Bu değerler, Türkiye Atom Enerjisi Kurumu'nun sınır değeri olan 50 mikroradyanın altında" - "Yaklaşık 2 yıl boyunca sökümü devam edecek olan gemide 150 işçi çalışacak, 48 bin ton çelik elde edilecek. Bu ülke ekonomimiz için 50 milyon dolarlık bir değeri ifade ediyor"

İZMİR (AA) - Aliağa'da sökülmü yapılacak olan ve tehlikeli atık bulundurduğu iddia edilen petrol tankeri Kuito, komisyon raporlarının temiz olduğunun açıklanmasının ardından körfeze girişine izin verilerek karaya oturtuldu.

Aliağa körfezi açıklarındaki Tavşan adası çevresinde bekletilen petrol tankeri Fpso Kuito, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın herhangi bir tanklarında herhangi pertol türevi ürün ve tehlikeli atık bulunmadığına dair komisyon tespitlerini içeren raporun açıklamasının ardından, Aliağa Liman Başkanlığı'nın izniyle söküm için 5 römorkör tarafından çekildi. 

Aliağa Körfezine giriş yapan gemi, daha sonra söküleceği tesislerin bulunduğu alanda karaya oturtuldu.

-Radyasyon değerleri

Aliağa Gemi Geri Dönüşüm Sanayicileri Derneği (GEMİSANDER) Başkanı Adem Şimşek, gazetecilere yaptığı açıklamada, yapılan ölçümlerde gemide en düşük radyasyon değeri 5, en yüksek ise 23 mikroradyan olarak ölçüldüğünü bildirdi.

Bu değerlerin,  Türkiye Atom Enerjisi Kurumu'nun sınır değeri olan 50 mikroradyanın altında olduğuna dikkati çeken Şimşek şöyle konuştu:

"Kargo tanklarında herhangi petrol türevi ürün bulunmadığı görüldü. Gemide gaz ölçer cihazıyla yapılan ölçümlerde, tanklardaki solunabilir hava değerinin normal (yüzde 20,9 oksijen) düzeyde olduğu ve patlayıcı, parlayıcı herhangi risk içermediği belirlenmiştir. 330 metre uzunluğunda, 60 metre enindeki bu gemi şu ana kadar Aliağa'ya gelen en büyük gemi olma özelliğinde. Biz ülkemize atık sokacak insanlar değiliz. Hepimiz buradan ekmek yiyoruz."

Geminin söküm için Aliağa'ya gelmesini "Türkiye'nin zaferi" olarak yorumlayan Şimşek, "Yaklaşık 2 yıl boyunca sökümü devam edecek olan gemide 150 işçi çalışacak, 48 bin ton çelik elde edilecek. Bu ülke ekonomimiz için 50 milyon dolarlık bir değeri ifade ediyor" diye konuştu.

Söylentilere dayanarak kamuoyu oluşturulmasını doğru bulmadıklarını söyleyen Temiz, iyi niyetli yaklaşımlar karşısında tüm çevrecilere kapılarının açık olduğunu dile getirdi.