Aliağa'da tehlikeli atık taşıyan geminin söküleceği iddiası

Aliağa'da tehlikeli atık taşıyan geminin söküleceği iddiası
Aliağa'da tehlikeli atık taşıyan geminin söküleceği iddiası
- GEMİSANDER Başkanı Şimşek: "Radyoaktif atık taşıdığı iddia edilen bu gemi, tesislerimize bugüne kadar gelen en temiz gemidir"

İZMİR (AA) - Gemi Geri Dönüşüm Sanayicileri Derneği (GEMİSANDER) Başkanı Adem Şimşek, Aliağa'ya sökümü yapılmak üzere getirilen petrol tankeri Kuito'nun herhangi bir tehlikeli atık barındırmadığını, geminin gerekli uluslararası kontrollerden geçtiğini belirterek, "Bu gemi, tesislerimize bugüne kadar gelen en temiz gemidir" dedi.

Şimşek, Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Baran Bozoğlu'nun Aliağa'ya getirilen Fpso Kuito isimli petrol tankerinde radyoaktif ve tehlikeli atık bulunduğu iddialarının yer aldığı  haberler  üzerine basın toplantısı düzenledi.    

Bozoğlu'nun iddialarının gerçeği yansıtmadığını ileri süren Şimşek, geminin herhangi bir tehlikeli atık barındırmadığını söyledi.

Şimşek, şu açıklamalarda bulundu:

"Söz konusu gemi tesislerimize gelmeden önce söküme hazırlık olarak uluslararası akreditasyona sahip Sea2 Cradle B.V firması tarafından incelenmiştir. Yapılan incelemeye istinaden düzenlenen 18 Aralık 2014 tarihli Tehlikeli Maddeler Envanter Raporu'nda gemi kargo tankları ve boru sistemlerinin temizlenerek sıcak çalışmaya uygun hale getirildiğinin görüldüğü ifade edilmiştir. Özellikle radyoaktif madde ve atıklar konusundaki hassasiyet dikkate alınarak şubat, kasım ve aralık aylarında farklı kurumlar tarafından gemi hakkında 3 ayrı rapor düzenlenmiştir. Raporların incelenmesi sonunda da geminin iddia edildiği üzere radyoaktif madde atık ihtiva etmediği tespit olunmuştur. Şöyle bir iddiada da bulunabilirim ki bu gemi tesislerimize bugüne kadar gelen en temiz gemidir."

Şimşek, gemiye yönelik tehlikeli atık taşıdığı iddialarında bulunan kişi ve kurum temsilcilerini de gemide inceleme yapmaya çağırdıklarını belirterek söküm işlemi sırasında tüm aşamaların bağımsız kurumlar tarafından takip edileceğini sözlerine ekledi.

1979 yapımı 112 bin 539 grostonluk petrol tankerinin 2013 yılı raporlarına göre radyoaktif madde ve tehlikeli atık bulundurduğu ettiği iddia edilerek geminin Türkiye sınırlarına girmeden engellenmesi gerektiği savunulmuştu.