Aliağa'ya Singapur modeli

Aliağa'ya Singapur modeli
Aliağa'ya Singapur modeli
- AK Parti İzmir Milletvekili Turhan: - "Aliağa'yı sanayi limanı yapmayı düşünüyoruz ve gemicilikte örnek ülke olarak Singapur gibi olmayı hedefliyoruz"

İZMİR (AA) - AK Parti İzmir Milletvekili İbrahim Turhan, Aliağa'yı sanayi limanı yapmayı düşündüklerini belirterek, "Gemicilikte örnek ülke olarak Singapur gibi olmayı hedefliyoruz" dedi.

AK Parti İzmir Seçim Koordinasyon Merkezinden yapılan yazılı açıklamaya göre, Turhan, Türkiye'nin en önemli sanayi kuruluşları arasında yer alan Aliağa ilçesindeki gemi söküm tesislerini ziyaret etti.

Burada iş adamlarıyla bir araya gelen Turhan, 50 yıllık planlar yapılması, 800 milyar dolarlık katma değeri 2 trilyon dolara çıkarılması gerektiğini belirtti.

Mevcut Türkiye'nin yanına 20 yıl içinde 1,5 Türkiye daha eklemeyi planladıklarını ifade eden Turhan, "Aliağa'yı sanayi limanı yapmayı düşünüyoruz ve gemicilikte örnek ülke olarak Singapur gibi olmayı hedefliyoruz. Gümrükleri de tamamen özelleştirerek odalar birliğine bırakacağız. CHP'nin devletleştirmek istemesine karşın biz özelleştirmek istiyoruz" ifadelerini kullandı.

Türkiye'de enerji çeşitliliği sağlamaya çalıştıklarını, nükleer enerjinin gelecek 20-30 yılın ihtiyacı için devreye alınması gerektiğini ifade eden Turhan, ülkenin kalkınmasında İzmir'in ayrı bir yerinin olduğunu belirtti.

Turhan, AK Parti'nin tek başına iktidar olması halinde ülke ekonomisiyle birlikte İzmir'in de canlanacağını kaydetti.