Anadolu Yıldızı-2015 Arama Kurtarma Tatbikatı

Anadolu Yıldızı-2015 Arama Kurtarma Tatbikatı
Anadolu Yıldızı-2015 Arama Kurtarma Tatbikatı
- Tatbikat, Türk Silahlı Kuvvetleri AK unsurları ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Ana Arama Kurtarma Koordinasyon Merkezinin katılımıyla iki senaryo dahilinde yapılacak

İZMİR (AA) -  Anadolu Yıldızı-2015 Arama Kurtarma Tatbikatı, Türk Silahlı Kuvvetleri AK unsurları ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Ana Arama Kurtarma Koordinasyon Merkezinin katılımıyla iki senaryo halinde gerçekleştirilecek. 

Konak Orduevi'nde düzenlenen toplantıda tatbikata ilişkin bilgi veren Hava Pilot Kurmay Albay Erhan Gazioğlu, Türk Silahlı Kuvvetleri Arama Kurtarma (AK) teşkilatının askeri arama kurtarma faaliyetleri dışında, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının taleplerini de karşıladığını belirtti. 

Tatbikatın amacının Türk Silahlı Kuvvetleri Arama Kurtarma (AK) unsurlarının imkan ve kabiliyetlerini denemek, müşterek AK faaliyetlerinde işbirliği ve koordinasyonu en üst düzeye çıkarmak, tatbikata katılan unsurların AK usullerinin uygulanmasına yönelik eğitimlerini geliştirmek olduğunu kaydeden Gazioğlu, tatbikata Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri Komutanlığı, Jandarma Genel Komutanlığı ile Sahil Güvenlik Komutanlığından gemi, uçak, helikopterler ile AK eğitimi almış timlerin katılacağını söyledi.

Türk Silahlı Kuvvetleri AK unsurları ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Ana Arama Kurtarma Koordinasyon Merkezi'nin katılımıyla iki senaryo dahilinde yapılacak tatbikatın ilk senaryosu yarın Türk arama kurtarma bölgesi içindeki Ege Denizi'nin uluslararası suları ile hava sahasında gerçekleştirilecek. İkinci senaryo ise 7 Mayıs'ta Menemen ilçesindeki Dumanlı Dağ bölgesinde icra edilecek.

Yabancı gözlemcilere de açık olarak yapılacak tatbikat 8 Mayıs'ta sona erecek.

Toplantıda Hava Piyade Yüzbaşı Kudret Yanık, Muharebe Arama Kurtarma (MAK) Eğitim Komutanlığı faaliyetlerine ilişkin sunum yaptı. MAK timlerinin kullandığı ekipmanlar açılan sergiyle basına tanıtıldı.