Arıtman'dan Kılıçdaroğlu'na istifa çağrısı

Arıtman'dan Kılıçdaroğlu'na istifa çağrısı
Arıtman'dan Kılıçdaroğlu'na istifa çağrısı
- Eski CHP Milletvekili Arıtman: "Kılıçdaroğlu, Cumhuriyet Halk Partisi'ni seviyorsa, önemsiyorsa, bu partinin başarılı olmasını, tabanı ve halkı için umut olabilmesini istiyorsa istifa etmelidir, yeni isimlere imkan vermelidir"

İZMİR (AA) - Eski CHP İzmir Milletvekili Canan Arıtman, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun başarısız olduğunu ve istifa etmesi gerektiğini savunarak, "Kılıçdaroğlu, Cumhuriyet Halk Partisi'ni seviyorsa, önemsiyorsa, bu partinin başarılı olmasını, tabanı ve halkı için umut olabilmesini istiyorsa istifa etmelidir, yeni isimlere imkan vermelidir" dedi.

1 Kasım Milletvekili Genel Seçimi'nin sonuçlarını değerlendiren Arıtman, 13 yıldır aralıksız iktidarda olan bir partinin, iki seçmenden birisinin oyunu alarak tekrar iktidara gelmesinin büyük bir başarı olduğunu söyledi.

Söz konusu başarıyla Cumhuriyet tarihinde örneği olmayan bir olayın gerçekleşeceğini ve AK Parti'nin 17 yıl aralıksız iktidarda kalan bir parti olacağını vurgulayan Canan Arıtman, şöyle konuştu: 

"AKP'nin, 7 Haziran'da 9 milyon oy kaybetmesine rağmen tek başına iktidar olacağı anketlere bakmadan net şekilde görülebildi. Ancak, muhalefet milletin nabzını ölçemediği için AKP'nin siyasi başarısında muhalefetin başarısızlığı da etkili oldu. İktidar partisi nasıl oldu da 3 ay sonra bu oyu fazlasıyla geri aldı? Burada en büyük etken, muhalefet partilerinin siyasi başarısızlığıdır. Yani, haziran seçim sonuçlarında halkın yüzde 40'ı 'AKP' dedi. Yüzde 60'ı da 'AKP artık iktidarda olmasın, iktidardan düşsün' dedi. Ama muhalefet partileri çok büyük bir siyasi beceriksizlik içerisinde oldular. Bir koalisyon kurmayı beceremediler. Tek koalisyon seçeneği gördüler, o da AKP ile bir koalisyon. CHP Genel Başkanı dahi AKP ile bir koalisyon yapma tarzında söylemlerde bulundu."

AK Parti'nin, 7 Haziran'dan sonra terörle kararlı şekilde mücadele etmeye başladığını, bu durumun da seçmenin kafasındaki soru işaretlerini ortadan kaldırdığını anlatan Arıtman, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Terörle mücadelenin ciddi bir mücadele olacağı ve devam edeceği, terör örgütünü topraklarımızdan atıncaya kadar mücadelenin süreceği konusunda halka verdiği güven, oyların tekrar AKP'ye dönmesine neden oldu. AKP, MHP'nin elindeki milliyetçilik kozunu aldı. Onun için MHP, 2 milyon oy kaybetti. AKP halkın ne istediğini daha iyi gördü ve oyunu daha iyi kurguladı, onun da neticesini aldı."

- "Kılıçdaroğlu istifa etmeli"

Canan Arıtman, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun başarısız olduğunu ve istifa etmesi gerektiğini öne sürerek, "Kılıçdaroğlu, Cumhuriyet Halk Partisi'ni seviyorsa, önemsiyorsa, bu partinin başarılı olmasını, tabanı ve halkı için umut olabilmesini istiyorsa istifa etmelidir, yeni isimlere imkan vermelidir" ifadelerini kullandı.