ASKON'un "Patronlar Konuşuyor" etkinliği

ASKON'un "Patronlar Konuşuyor" etkinliği
ASKON'un "Patronlar Konuşuyor" etkinliği
- THY Pazarlama ve Satış Başkanı Baş: - "THY network anlamında, dış hat yolcu sayısında dünyada bir numara"

İZMİR (AA) - THY Pazarlama ve Satış Başkanı Murat Baş, "THY, network anlamında, dış hat yolcu sayısında dünyada bir numara" dedi.

Baş, Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON) İzmir Şubesi'nce Tepekule Kongre ve Sergi Merkezi'nde düzenlenen, "Üreten Türkiye 'ye Doğru" temalı "Patronlar Konuşuyor" etkinliğinde, 2003'ten önce bölgesel havayolu olan THY'nin yapılan çalışmalarla küresel oyuncu haline getirildiğini söyledi.

Bu süreçte yeni hatlar açıldığını ve çok sayıda uçak siparişi verildiğini anlatan Baş, şöyle konuştu:

"Bulunduğumuz yerlerde gerekli pazar payını elde edemezsek geleceğimiz olmaz dedik, bu nedenle modelleriyle ilgili inovasyonlar kurduk. THY, network anlamında, dış hat yolcu sayısında dünyada bir numara. Küresel oyuncuyuz. Hedefimiz her anlamda dünyada ilk beş alanda olmak. Biz her şeyi 3-5 yıl öncesinden planlayan bir şirketiz."

Baş, THY'nin dünyada her yere ulaşmasının ülke ekonomisine katkı sağladığını ifade ederek, " İstanbul artık her yerden daha ulaşılabilir. Tanzanya'daki bir işadamı kolayca gelip burada iş bağlantıları kurabiliyor" diye konuştu.

İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş ise inovasyona, Ar-Ge'ye dayalı üretimin hedeflenmesi gerektiğini dile getirerek, "Uluslararası rekabette öne çıkıp orta gelir tuzağına hiç takılmadan devam etmek için bilgi ve teknolojiye dayalı üretim felsefemiz olmalı" ifadesini kullandı.

ASKON Genel Başkanı Mustafa Koca da iş adamaları olarak dünyayı gezdiklerini, buralardaki tecrübeleri yerele uygulamaları halinde farklı bir Türkiye'nin oluşacağını söyledi.

Üretimin önemini vurgulayan Koca, "Üretmediğiniz zaman sistemden beslenen ahtapotsunuz" dedi.

Etkinliğin başında salonda izleyiciler arasında bulunan bir kişi, "Somalı 301 madencimizi patronların sömürü hırsına kurban verdik. Soma'nın kömür tozunu getirdik" diyerek tepki gösterdi. Kömür tozunu platforma döken kişi, daha sonra salondan ayrıldı.