Avrupalı gönüllülerden sığınmacılara yardım eli

Avrupalı gönüllülerden sığınmacılara yardım eli
Avrupalı gönüllülerden sığınmacılara yardım eli
- Yeni bir hayat kurma hayaliyle ülkelerini terk ederek yola çıkan sığınmacıların yaşadığı zorluklar, Avrupa'dan bazı yardımseverleri harekete geçirdi - Avrupa'ya umut yolculuğunun geçiş noktalarından Yunanistan'ın Midilli Adası'na gelen çok sayıda gönüllü, bottan inerken karşıladıkları sığınmacılara yiyecek, içecek ve giyim yardımı yapıyor - Günlerinin büyük bölümünü sığınmacılara ayıran gönüllüler arasında doktorlar da bulunuyor

MİDİLLİ/İZMİR (AA) - HALİL ŞAHİN - Ülkelerindeki savaştan kaçıp huzurlu bir hayata başlamak için  Avrupa 'ya gitmeye çalışan sığınmacıların yaşadığı zorluklar, yardımseverleri harekete geçirdi. Yunanistan'ın Midilli Adası'na gelen Avrupalı gönüllüler de buradaki sığınmacılara yiyecek, içecek ve giyim yardımı yapıyor.

Aralarında yaşlı, bebek, hamile ve hastaların da bulunduğu çok sayıda sığınmacı, Avrupa hayaliyle çıktıkları uzun yolculuklarında sokakta sabahlamak, saatlerce yürümek zorunda kalıyor. Sığınmacılar, deniz yolculukları sırasında da ölümle yüz yüze gelebiliyor.

Karınlarını doyurmakta sıkıntı yaşayan, tedavi olamayan, günlerce banyo yapamayan sığınmacıların durumu, çok sayıda gönüllüyü de harekete geçiriyor.

Sığınmacılara destek vermek isteyen Avrupalı gönüllüler de umut yolculuğunun ana geçiş noktalarından Yunanistan'ın Midilli Adası'na geldi.

Her sabah gün doğumuyla Midilli'nin Türkiye 'ye bakan kıyılarına hareket eden gönüllüler, dürbünlerle sık sık adaya yaklaşan bot olup olmadığını kontrol ediyor.

Bot gördüklerinde ellerindeki fosforlu can yeleklerini sallayarak sığınmacıların kendilerine doğru gelmesini sağlayan gönüllüler, öncelikle kadın, çocuk ve yaşlıların güvenli şekilde bottan inmesine yardım ediyor.

Yolculuk sırasında kıyafetleri ıslanan sığınmacılara, ihtiyaç duydukları giysilerin yanı sıra yeni ayakkabı ve güneşten korunmaları için şapka dağıtılıyor. Gönüllüler ayrıca kıyıya kurdukları masada, sığınmacılara sandviç, elma, muz, karpuz gibi meyveler ile su ve meyve suyu ikram ediyor.

- Doktorlar, hasta ve yaralılara müdahale ediyor

Denizin tuzundan kurtulmak isteyen sığınmacılara marketten aldıkları sudan veren gönüllüler, duş alınabilecek kabinlerin yerini tarif ediyor. Gönüllüler, "Yunanistan'ın ana karasına ulaşmak için ne yapmaları gerektiğini" soran sığınmacılara da kayıt işlemleri ve feribot seferleri hakkında bilgi veriyor.

Günlerinin büyük bölümünü yardıma ayıran gönüllüler arasındaki doktorlar, hasta ve yaralılara müdahale ediyor, durumu ciddi olanları Yunan yetkililerden izin alarak araçlarıyla hastaneye götürüyor.

Yorucu ve riskli yolculuktan sonra kuru ve temiz kıyafet, yiyecek, su ve tedavi imkanı bulan Suriyeli, Iraklı, Afganistanlı, Pakistanlı ya da Myanmarlı sığınmacılar, gönüllülere sarılarak teşekkürlerini ifade ediyor.  

- Gönüllülerle fotoğraf çektiriyorlar

Norveç'ten 4 gün önce gelen 25 yaşındaki Charlotte Vestli, internet üzerinden yapılan paylaşımlardan etkilendiğini belirterek, "Günlerce uyuyamadım, 'Para vermekten başka ne yapabilirim' diye düşündüm ve gelmeye karar verdim. İş yerinden izin aldım, 3-4 hafta Midilli'de kalmayı planlıyorum" diye konuştu.

Şu anda yaklaşık 15 Avrupalı gönüllünün, adanın kuzeyine gelen sığınmacılara yardım için çabaladığını anlatan Vestli, her gün 30 civarında botun adaya yanaştığını kaydetti.

Sığınmacılara yardıma gelmek isteyenlerin sosyal paylaşım sitesinde haberleştiğini dile getiren Vestli, şöyle devam etti:

"Bir grup gelirken, önceki grup adadan ayrılıyor. Yaklaşık 25 kilometrelik sahil boyunca farklı noktalara çıkan sığınmacılara yardım etmek için sabah 07.00'de iki grup halinde, farklı yönlerdeki kıyılara hareket ediyoruz. Gece 23.00'e kadar kıyılarda bekliyoruz. Onlar için elimizden geleni yapıyoruz. İlk gün bir botta ikiz bebek gördüm, can yelekleri içinde fark edilmiyorlardı bile, o kadar küçüklerdi. Onları unutamıyorum. Sığınmacılar teşekkür için bize sarılıyor. Bazıları da bizi unutmamak için fotoğraf çektiriyor. Üç günde 200'den fazla kişiyle fotoğrafım olmuştur."

- Tatile gitmek yerine eşiyle Midilli'ye geldi 

Hollanda'da bir şirkette pazarlama görevlisi olarak çalışan ve eşiyle bir haftalığına Midilli'ye gelen Lianne Aurik (28) ise gazete ve internette sığınmacıların yaşadıkları zorluklarını gördükten sonra adaya gelmeye karar verdiğini belirtti.

"Haberlerde bir sürü insanın geldiğini duydum. Yaşadıkları kalbimi burktu. Kendime 'Oraya git ve insanlara yardım et' dedim" ifadelerini kullanan Aurik, yardımda bulundukları kişilerin minnetinin yüzlerinden okunduğunu kaydetti.