Avrupalı parlamenterler İzmir'e geliyor

Avrupalı parlamenterler İzmir'e geliyor
Avrupalı parlamenterler İzmir'e geliyor
- Avrupa Birliği Bölgeler Komitesi Türkiye Çalışma Grubu 17. toplantısını İzmir'de düzenleme kararı aldı

İZMİR (AA) - Avrupa Birliği Bölgeler Komitesi (COR) Türkiye Çalışma Grubu'nun 17. toplantısını İzmir'de düzenleme kararı aldığı bildirildi.

İzmir Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamaya göre, 6 Kasım Cuma günü 2 oturum şeklinde gerçekleşecek toplantıda, "Yetki ikamesi: Yerel Yönetimlerin Güçlendirilmesi" ve "İş Ortamının İyileştirilmesi için Yerel ve Bölgesel Stratejiler" konuları ele alınacak.

Açılış konuşmasını Avrupa Birliği Bölgeler Komitesi Türkiye Çalışma Grubu Başkanı Jean-Luc Vanras ile İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun yapacağı toplantıya COR üyeleri ve Türkiye'nin birçok kentinden 300'e yakın yerel yönetici katılacak.

- İzmir'den de Brüksel'e heyet gidecek

İzmir'de düzenlenen toplantının ardından, iş dünyası ve yerel yönetimleri temsil eden bir heyet, 16 Kasım'da Belçika'nın başkenti Brüksel'deki Avrupa Birliği Merkezine gidecek.

Büyükşehir Belediye Başkanı Kocaoğlu'nun önderliğindeki İzmir heyeti, 2 gün boyunca çeşitli temaslarda bulunacak. Ziyaretin ilk gününde Avrupa Bölgeler Komitesi Başkanı Markku Markkula ile görüşmesi planlanan Aziz Kocaoğlu, daha sonra Avrupa Bölgeler Komitesi Genişleme Günü Etkinliği'nde konuşacak.

İzmir heyeti, Brüksel temasları sırasında AB Dış İlişkiler Yüksek Temsilciliği, AB Nezdinde Türkiye Daimi Temsilciliği, Avrupa Parlamentosu Türkiye Raportörlüğü, TÜSİAD AB Temsilciliği ve CHP Brüksel Temsilciliği ile görüşmeler de yapacak.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, geçtiğimiz yıl Avrupa Konseyi Şeref Plaketi ile ödüllendirilmişti.