Bakan Eroğlu, Tarihi Kemeraltı Çarşısı'nı ziyaret etti

Bakan Eroğlu, Tarihi Kemeraltı Çarşısı'nı ziyaret etti
Bakan Eroğlu, Tarihi Kemeraltı Çarşısı'nı ziyaret etti
- Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu: "Burayı hep birlikte, büyük bir dönüşüme, gelişime tabi tutalım. Bu konuda ben de sizlerle beraberim"

İZMİR (AA) - Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Tarihi Kemeraltı Çarşısı'nın sorunlarını çözeceklerini ifade ederek, "Burayı hep birlikte büyük bir dönüşüme, gelişime tabi tutalım. Bu konuda ben de sizlerle beraberim" dedi. 

Eroğlu, Tarihi Kemeraltı Çarşısı'nı ziyaret ederek, esnafla ve İzmirlilerle bir araya geldi. 

Kemeraltı gezisinde ilk olarak ismini tarihi havralardan alan Havra Sokağı'ndaki esnafı ziyaret eden Eroğlu, esnaf ve vatandaşları selamladı ve onlarla sohbet etti. Bir esnafla sohbetinde tente üzerinde biriken yağmur suyunun boşalması sonucu Eroğlu, ıslanma tehlikesi atlattı. Eroğlu'nu, dökülen suyun üzerine gelmesini korumaları elleriyle perdeleyerek engelledi. 

Cuma Namazı'nı Hisarönü Camisi'nde kılan Eroğlu, namazın ardından çarşıda yer alan Tarihi Kızlarağası Hanı'nı ziyaret etti. Burada çekim yapan bir yabancı televizyon ekibiyle İngilizce sohbet eden Eroğlu, han esnafına hayırlı işler diledi. 

- Saadet Partisi adayıyla selamlaştı 

Bakan Eroğlu, Kızlarağası Hanı ziyaretinde seçim çalışması yapan Saadet Partisi İzmir 1. bölge 1. sıra adayı Ahmet Gürhan ile karşılaştı. 

Selamlaşan ve kısa süre sohbet eden iki aday, birbirlerine başarı diledi. 

Tarihi Kemeraltı Esnaf Derneği'ni de ziyaret eden Bakan Eroğlu, dernek başkanı Ümit Kaya'dan sorunlar hakkında bilgi aldı. 

Tarihi çarşının, sadece İzmir ve Türkiye'nin değil, dünyanın en büyük açıkhava çarşısı konumunda olduğunu ifade eden Kaya, şunları söyledi: 

"Dünyanın neresine giderseniz çarşısı, o şehrin aynasıdır, fakat bizim Kemeraltımız çok öteleniyor. Bizim öyle bir kaderimiz var ki bir kısım Konak Belediyesinde, bir kısmı İzmir Büyükşehir Belediyesinde, dolayısıyla burada işler yürümüyor, esnafımız mağdur durumda. Altyapı sıkıntımız var. İzmir'in MOBESE Projesi var, Kemeraltı o projenin içinde yok, 4 senedir Kemeraltı'yı MOBESE'ye sokmaya çalışıyoruz. Sokak içi aydınlatmalarımızda çok büyük eksiklik var. Ana arterde esnaf ışığını kapattığı zaman çarşı karanlıkta kalıyor. Belediyelerle çalışmaya çalışıyoruz ama tıkanıp kalıyoruz. Bu konuda destek bekliyoruz."

Bakan Eroğlu, Tarihi Kemeraltı Çarşısı'nı uzun zaman sonra ilk kez bu kadar ayrıntılı gezme fırsatı bulduğunu belirtti. 

İzmir'in ve Kemeraltı'nın, belediyelerin hizmet odaklı çalışmaması nedeniyle uzun yıllardır ihmal edildiğini ifade eden Eroğlu, "Burasının her şeyiyle altyapısı üst yapısıyla çiçek gibi olması lazım. 'Kokması' diye bir şey olabilir mi" dedi. 

Eroğlu, sorunların çözümü noktasında, gerekli mevzuat değişiklikleri konusunda da gerekeni yapmaya hazır olduklarını dile getirerek, "Değiştirelim. Baştan sona ele alalım. Burayı hep birlikte, büyük bir dönüşüme, gelişime tabi tutalım. Bu konuda ben de sizlerle beraberim" diye destek sözü verdi. 

- "Başbakanlık Ofisi ile tüm işler yerinde takip edilecek"

Bakan Eroğlu, dernek başkanı Kaya'nın sorunları çözümü noktasında yaşadıkları sıkıntılardan örnek vererek, "Siz devletimiz olarak start vermezseniz, burada çalışmıyorlar. Biz bu konuda biraz yılgınız" demesi üzerine de şunları söyledi: 

"Herkesi harekete geçireceğiz. Başbakanlık Ofisi açılıyor. Artık kalkıp da Ankara'ya gitmeye gerek olmayacak. Orada her bir bakanlığın bürosu olacak işleri takip edecek. Burada hemen burnunuzun dibinde. Dolayısıyla bunları daha büyük düşüneceğiz. Zor bir şey değil."

-"Atatürkçü kadına" Atatürk rozeti hediye etti   

Kemeraltı ziyaretinde halkın yoğun ilgisiyle karşılaşan Eroğlu, kendisini "Ben AKP 'li değilim, CHP 'li de değilim. Atatürkçü'yüm" diyerek tanıtan bir kadın vatandaşı da dinledi. 

Eroğlu, emekli maaşlarına zam yapılmasını talep eden kadına üzerinde Mustafa Kemal Atatürk 'ün imzası ve rölyefinin yer aldığı rozet hediye etti. Bakan Eroğlu'nun bu jesti karşısında bir süre gülümseyerek şaşkınlık yaşayan kadın, "İzmir'e geldiğiniz için hazırlıklı mı geldiniz" dedi. 

Kemeraltı esnafının börek ve portakal suyu ikramında bulunduğu Eroğlu, bir iş yerinde tezgahın başına geçerek döner kesti. Eroğlu, kestiği döneri, "hakiki tavuk döner yiyen şifa bulur" sözleriyle ikram etti.